Антон Бендик зустрівся з представниками колективу та профспілок ГМЗ. Питання-відповіді – блок №3

      Завершуємо надавати матеріали зустрічі в.о. генерального директора ДП «СхідГЗК» Антона Бендика з представниками колективу та профспілкових лідерів ГМЗ, профспілки комбінату, яка відбулася 28 квітня. Питання від учасників зустрічі.

      - Чи працює сьогодні ДХЗ, і чи отримують його працівники зарплату?

      - Дніпродзержинський хімічний завод - повноправний підрозділ нашого підприємства, який був приєднаний в 2014 році. В минулому році ДХЗ виробив 7 тисяч кг гафній-нікелевої лігатури, завершивши фінансовий рік з прибутком в 2 млн грн, незважаючи на те, що тривалий час колектив перебував у простої. Єдиним постачальником сировини і замовником готової продукції заводу є німецька компанія «Buss & Buss Spezialmetalle GmbH». У зв’язку з карантинними заходами припинено постачання сировини, є певні обмежувальні процедури. Проте, вже в травні планується постачання сировини для виробництва, відповідно колектив ДХЗ буде виведений з простою і приступить до вироблення готової продукції. Чи буде достатньо протягом року сировини для здійснення прибуткової діяльності, поки важко сказати, а плани досить амбітні.

      - Було анонсовано, що ствол «Головний» Новокостянтинівської шахти має запрацювати у вересні 2020 року. Зі збільшенням виробничих потужностей пов’язували і підняття заробітної плати.

      - Система будівництва передбачає певні етапи: власне саме будівництво, дослідну та промислову експлуатацію. На моменті завершення будівництва та початку випробувальних заходів було виявлено багато недоліків, і навіть браку в процесі роботи. З жовтня 2020 року працюють робочі комісії щодо виявлення та усунення недоліків. В першу чергу і сам ствол «Головний», і все обладнання, машини, механізми мають бути безпечними в роботі.

      Відповідь доповнив головний інженер комбінату В.Пухальський та зазначив, що ряд керівників підприємства понесли покарання за неналежний контроль за веденням будівництва, в тому числі звільнено і заступника генерального директора з капітального будівництва. Сформовані бригади з фахівців ЦЛ КВПіА, ГМЗ, РМЗ, здійснюється ревізія обладнання підвищеної небезпеки, щоб найближчим часом ввести його в експлуатацію, орієнтовно в другому півріччі.

      - В 2018 році процедура приєднання ДП «СхідГЗК» до ДП «НАЕК «Енергоатом» була майже завершена, пройдені практично всі етапи погодження. Чи можна підняти всі напрацьовані матеріали і продовжити за ними працювати зараз?

      - Справа втому, що був наказ міністра енергетики О.Оржеля про зупинення процедури приєднання. Раніше і НАЕК, і СхідГЗК були в підпорядкуванні одного Міністерства – Міненерго. На сьогодні ДП «НАЕК «Енергоатом» підпорядковується Кабінету Міністрів України. Тому поновити той шлях, який ви пропонуєте, неможливо.

       - Прем’єр-міністром України Д.Шмигалем надавалося доручення щодо підготовки до 7 квітня проєкту Меморандуму між ДП «НАЕК «Енергоатом» та ДП «СхідГЗК» щодо інтегрування Східного гірничо-збагачувального комбінату у структуру Енергоатому. Яка його доля?

      - Ми у визначені терміни направляли свої пропозиції до Міністерства енергетики. Зрозуміло, щоб документ був опрацьований Урядом, профільне міністерство має його підготувати, пройти узгоджувальні процедури та подати на розгляд. Разом з тим, Міненерго відповідного проєкту Уряду не надало. У самому міністерстві тривають кадрові зміни, тому розгляд багатьох питань призупинено. Слід також зазначити, що у ДП «СхідГЗК» та ДП «НАЕК «Енергоатом» дещо різні позиції щодо приєднання. НАЕК бачить входження до компанії лише Новокостянтинівської шахти та переробного комплексу. Ми наполягаємо, що приєднатися має цілісний майновий комплекс, а вже надалі треба вирішувати всі питання щодо зменшення собівартості УОК. Маю надію, що будуть поступові рішення.

       - Яка дорожня карта підготовлена ДП «СхідГЗК» для подальшої перспективи? Коли відбудеться нарада щодо розгляду питання виходу підприємства з кризи.

      - Я очікую чергову нараду після травневих свят, буде призначений і новий міністр енергетики. Орієнтовно після 12 травня плануються зустрічі по розгляду документів, які ми направили до міністерства. Зараз наші пропозиції опрацьовуються у департаменті ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу міністерства. Щодо дорожніх карт. Насамперед це розвиток комбінату шляхом збільшення видобутку уранової руди на Новокостянтинівській шахті. По-друге. Ми направили чисельні звернення, щоб на безоплатній основі та без аукціону нам передали Апрелівське родовище, а Смолінська шахта могла продовжувати функціонувати, але за рахунок видобутку вже на новому родовищі. Це забезпечить збільшення видобутку уранової руди, переробки та випуску УОК, а значить буде впливати на зменшення собівартості готової продукції. Розроблені відповідні плани до 2026 року та 2030 року, що передбачено в Концепції розвитку державної цільової економічної програми розвитку атомно-промислового комплексу. Концепція пройшла схвалення Громадською радою при Міненерго. Документом передбачено також відновлення цирконієвого виробництва. Ці виробничі потужності сконцентровані у нас на Дніпродзержинському хімічному заводі. За планами держави є бажання вибудовувати в Україні більш повний цикл по виробленню ядерного палива та будуть вивчатися можливості створення підприємства з виробництва ядерного палива.

       - Чи буде будуватися залізниця з Новокостянтинівської шахти?

       - Вона повинна будуватися, але чи буде будуватися - невідомо. В черговий раз ми подали запит на фінансування. Також просимо Міненерго звернутися до Мінінфраструктури з питань перегляду вимог щодо будівництва цієї залізничної гілки. На сьогодні не просто треба збудувати гілку дороги, а цілу розв'язку. Поки тривають перемови щодо послаблення вимог з боку Укрзалізниці. Це дуже дороговартісний проєкт.

       Нагадаємо, що інформація про  зустріч була подана трьома блоками. З матеріалами можна ознайомитися на офіційному сайті ДП «СхідГЗК» та на нашій корпоративній сторінці у фейсбуці.

Розділ: