«Гримаси» тарифоутворення знищують атомну галузь

 

Генеральний директор ДП «СхідГЗК» Олександр Сорокін та голова ППО підприємства Борис Філіппов 5 червня взяли участь у засіданні Президії ЦК профспілки за участю секретаря Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки ВРУ, народного депутата В.Войціцької. У засіданні також взяли участь президент компанії ДП «НАЕК «Енергоатом» Ю.Недашковський, в.о. начальника департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Міненерговугілля С.Кульчицька, керівники атомних електростанцій, експерти, представники ДК «Ядерне паливо» та ГО «Український ядерний форум», знані експерти-атомники та голови первинних профспілкових організацій підприємств атомної галузі.

Голова Атомпрофспілки Валерій Матов, пояснюючи мету і завдання зустрічі, поінформував про дії профспілки, спрямовані на привернення уваги до критичного стану справ в атомно-промисловому комплексі України, та намагання досягти взаємодії, вийти на конструктивний діалог на всіх рівнях влади: Кабінету Міністрів України, Міненерговугілля, Адміністрації Президента, особисто Президента України. Зусилля спілчан спрямовані на попередження подальших загроз для галузі, що спричинені політикою НКРЕКП (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) у формуванні тарифу для атомної генерації. Йдеться про скорочення, у першу чергу, його соціальної складової – заробітної плати та, як наслідок, критичний відтік спеціалістів з атомних підприємств. Це несе загрозу не лише галузі, а й безпеці держави в цілому.

Пленум ЦК Атомпрофспілки, що відбувся 24 травня, вирішив, у разі відсутності потрібного реагування влади, з середини червня вдатися до колективних дій для захисту інтересів працівників галузі. «В останні дні з'явилася певна реакція з боку влади на ті проблеми, які ми озвучували в своїх рішеннях і зверненнях, - повідомив Валерій Матов. - Отже «мирна» форма боротьби ще має право на життя. Сьогодні, після піврічного інтервалу, відбулася зустріч з Міністром енерговугілля Ігорем Насаликом. Принаймні я відчув розуміння і підтримку нашої позиції щодо проблем галузі. Ми ставимо однакові акценти. У першу чергу, це відсутність належної державницької політики у формуванні тарифу, його соціальної складової – заробітної плати персоналу. І якщо раніше ми говорили про відтік фахівців високої ланки, необхідність створення для них відповідних умов, то сьогодні є реальна загроза відтоку вже кваліфікованих працівників робітничих спеціальностей. Ми повинні намітити тактику, обмінятися думками, аби вибудувати першочергові заходи для вирішення цього питання».

Народна депутатка України, секретарка профільного комітету ВР Вікторія Войціцька назвала «абсолютно неадекватною» ситуацію, що склалася у галузі: «Я неодноразово писала про дискримінаційну тарифну політику, яку застосовував до атомної галузі енергетичний регулятор. Вважаю, що така політика, і це для всіх зрозуміло, має за завдання забезпечити надприбутки для приватної генерації перш за все за рахунок нашої ядерної генерації. Така політика є абсолютно неприпустимою. І в мене складається враження, що усвідомлення загрози для всієї України, як безпекової, так і стратегічної, у владних коридорах поки що немає. Необхідно привернути увагу до проблем галузі, максимально, але зважено поінформувати як представників влади, так і суспільство про те, де ми зараз знаходимося, і висунути відповідні вимоги у першу чергу до НКРЕКП. Ми маємо вийти зі спільно обґрунтованою пропозицією. Пріоритетом має стати перегляд тарифної політики НКРЕКП. Цим можна буде запобігти маніпулюванню із цифрами щодо заробітних плат, витрат і питань, які начебто пов’язані з корупцією. До речі, це також один із аспектів, який треба обов’язково у публічній площині розвіювати, – міфи, які були штучно створені про начебто існуючу у галузі корупцію. За інформацією, якою я володію, ядерна галузь є якраз флагманом у питаннях забезпечення прозорої політики у закупівлях. Окрім питання тарифів, є величезний пласт питань, у тому числі законодавчих ініціатив, які, на жаль, не знаходять необхідної підтримки, як на стадії формування порядку денного, так і під час розгляду вже у стінах парламенту серед депутатського корпусу. Тому дуже важливо тут виконувати таку «просвітницьку» функцію, пояснювати колегам важливість законопроектів. У нас у Верховній Раді є така форма роботи як брифінг (presspoint) – це три хвилини виступу. Напередодні проведення парламентських слухань представникам галузі та Атомпрофспілки можна скористатися цим майданчиком, щоб донести до суспільства, у тому числі до колег у Верховній Раді і нового складу НКРЕКП, важливість приділення особливої уваги ситуації, що склалася у атомній галузі. Це необхідно для того, щоб ключове підприємство нашої енергетики залишилося успішним, а люди почувалися комфортно, гідно, мали конкурентну заробітну плату, залишалися і мали можливість жити і реалізовувати себе в Україні».

Президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський у своєму виступі наголосив, що протягом трьох років, починаючи з 2014 року, коли було сформовано діючий склад НКРЕКП, тарифи на атомну генерацію були заморожені. «У цьому році нам, так би мовити, кинули кістку і підвищили тариф на необхідніші речі, але перед цим зрізали його у другій половині минулого року, - сказав Ю.Недашковський. - Щоб було зрозуміло, поясню. Фінплан нам Уряд затвердив у середині року з прибутком аж 200 млн. грн., тоді як оборот становить 40 млрд., - це піввідсотка. На другий чи третій день після затвердження фінансового плану НКРЕКП знімає 3,6 мільярда гривень з тарифу. Від 200 мільйонів відніміть 3,6 млрд. грн. Не знаю, яким треба бути фінансовим генієм, щоб уникнути збитків. Це один з прикладів діяльності НКРЕКП. Що стосується заробітної плати, недофінансовані усі програми, хоча ми виконали повністю розрахунок у відповідності до нової методики і надали відповідні обґрунтування. 2,3 млрд. грн. відповідно до нової методики недофінансовані НКРЕКП тільки у фонді заробітної плати. Сподіваємося, що новий склад НКРЕКП вичистить усі авгієві стайні, що залишилися від попереднього». Юрій Недашковський говорив і про інші «гримаси тарифоутворення». Зокрема, затвердження нової методики у формуванні цін на ядерне паливо, внаслідок якої ДП «СхідГЗК» не вистачає у цьому році на фінансування уранового концентрату 1,4 млрд. гривень; відміну у тарифі фінансування поточних ремонтів в умовах значного збільшення навантаження на ядерну генерацію тощо.

На засіданні йшлося про необхідність максимального інформування суспільства про критичну ситуацію в атомній галузі. Найближчим часом будуть організовані комітетські парламентські слухання, напередодні яких на четвергових брифінгах у Верховній Раді мають виступити представники Атомпрофспілки, атомних електростанцій, суміжних підприємств,  щоб надати свої застереження, донести інформацію про проблеми галузі й запропонувати шляхи їх вирішення. Передбачається підготувати спільне обґрунтування для НКРЕКП щодо необхідності справедливого перерозподілу тарифу всередині енергоринку.

Наслідки проведення Президії ЦК Атомпрофспілки прокоментував заступник голови Атомпрофспілки Павло Прудніков: «Для нас є важливим формування кола союзників. Тому головне завдання на сьогодні - продовжити консолідацію сил, що допоможе нам в захисті обґрунтованого тарифу, достатнього для нормальної діяльності ДП «НАЕК «Енергоатом». Нас хвилює підвищення до конкурентного рівня заробітної плати і збільшення соціального пакета для працівників. Ми плануємо залучити у союзники і Держатомрегулювання України, оскільки людський фактор у безпеці ядерних об'єктів є головним, а також такі організації як МАГАТЕ і WANO, і, звичайно, міжнародні профспілки. На сьогодні першим завданням є підготовка до проведення наради на рівні Кабінету Міністрів України під керівництвом Віце-прем'єр-міністра з питань енергетики Володимира Кістіона для формування позиції Кабінету Міністрів України, головного колегіального органу державного управління з проблематики атомної енергетики та атомно-промислового комплексу. Разом з тим хочу підкреслити, що у разі змін в узгодженій спільній позиції, затримці у прийнятті рішень, інших «маневрувань» наших соціальних партнерів, ми залишаємо за собою право невідкладно вдатися до адекватних колективних дій».

За матеріалами сайту Атомпрофспілки.

Розділ: