До Узбекистану за досвідом

ДП «СхідГЗК» взяло участь у щорічній зустрічі Координаційної групи CGULS МАГАТЕ з питань уранових об’єктів, що завершили свою діяльність.

Щорічна зустріч координаційної групи МАГАТЕ з питань уранових об’єктів, що завершили свою діяльність (CGULS) відбулася з 18 по 22 червня у столиці Узбекистану Ташкенті. У роботі координаційної групи взяли участь представники країн, які активно працюють в проектах CGULS, а також тих регіонів, які мають об’єкти з видобутку і переробки урану, чий досвід може стати в нагоді при відновленні відпрацьованих уранових об’єктів в рамках Стратегічного генерального плану екологічної рекультивації уранових ділянок в Центральній Азії: Киргизії, Узбекистану, Казахстану,Таджикистану, Росії, України, Германії, Франції, Норвегії, Монголії, України. Мета зустрічі-2018 – поділитися досвідом щодо заходів з підготовки до відновлення відпрацьованих уранових об’єктів в Центральній Азії. Даний захід також став форумом для обговорення тем, впровадження нових технологій в області відновлення відпрацьованих уранових об’єктів. Учасники наради мали можливість поділитися нормативним та оперативним досвідом з питань поводження із закритими урановими об’єктами та тими, які перебувають в стадії закриття. Ось що розповів учасник даного заходу Володимир Жуков, заступник головного інженера ДП «СхідГЗК»: «Представники МАГАТЕ прозвітували про проведену роботу в рамках CGULS за минулий рік та поділилися планами на поточний період. Фахівці з середньоазіатських країн розповіли про розробку нормативно-правових документів, проектно-кошторисної документації щодо зняття уранових об’єктів з експлуатації. Досвідом поділилася узбекська сторона, яка на 80% вже реалізувала проект зі зняття з експлуатації об’єкту, який розташований у м. Янгіабад. Слід зазначити, що досвіду зняття з експлуатації об’єктів з повним їх закриттям на території країн бувшого СРСР немає. Але в світі є позитивний досвід, наприклад, підприємство WISMUT у Німеччині. МАГАТЭ планує, що роботи з виведення з експлуатації уранових об’єктів Центральної Азії будуть завершені до 2025 року. Вже визначені і фінансові ресурси шляхом пошуку та відбору інвесторів та фінансування даних проектів через Міжнародний банк реконструкції та розвитку. В принципі діяльність CGULS і спрямована на надання допомоги в розробці аналогічних проектів, пошук потенційних міжнародних донорів для їх реалізації. Що стосується Смолінської шахти. Так, досвід для нас цікавий, але ми маємо зовсім інші умови в частині розташування об’єкта, екологічних та соціальних аспектів. Передусім,  необхідно розробити державну програму зі зняття з експлуатації уранових об’єктів. Для цього ДП «УкрНДПРІпромтехнологї» працює над техніко-економічним обґрунтуванням. На його основі буде обрано свій метод та технології зняття з експлуатації та розроблена Концепція державної екологічної програми і конкретний проект».

Участь ДП «СхідГЗК» у роботі координаційної групи МАГАТЕ є планомірним продовженням установчої наради, яка відбулася у травні поточного року у Відні в рамках проекту МАГАТЕ № UKR9037 «Розробка стратегії зняття з експлуатації, відновлення навколишнього середовища та нарощування потенціалу з метою відновлення і виведення з експлуатації колишніх майданчиків видобутку і виробництва урану» та пов’язана з розробкою державної програми виведення з експлуатації Смолінської шахти, яка відпрацює свій ресурс впродовж наступних 5 років.

Довідково

Координаційна група з уранових об’єктів, що завершили свою діяльність (CGULS) створена під патронатом МАГАТЕ у 2012 році з метою забезпечення координації заходів з керування ризиками, пов’язаними з відпрацьованими урановими об’єктами, що розташовані у Центральній Азії.

Підготувала Олена Малоок.

Розділ: