Обговорили стан та сучасні тенденції розвитку ядерної енергетики
3-4 липня у Києві відбулася Міжнародна конференція «Український Ядерний Форум-2019: Ядерна енергетика - стан та тенденції розвитку», присвячена 10-річчю Форатома України. Організаторами заходу виступили громадська організація «Українське ядерне товариство» та асоціація Український ядерний форум. Участь у конференції, зокрема, взяли керівники підприємств ядерно-енергетичної галузі України, представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Міністерства екології та природних ресурсів України, МАГАТЕ, Форатома (FORATOM), ВАО АЕС (WANO), Всесвітньої ядерної асоціації (WNA), закордонних компаній – партнерів Енергоатома, серед яких Westinghouse Electric Holtec International UJV Řež, a. s., Urenco, Fortum та інші.
Відкриваючи конференцію, президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський наголосив, що сьогодні світова атомна енергетика переживає новий етап свого розвитку з притаманними подібним періодам новими, надзвичайно серйозними викликами. «Енергоатом спільно з лідерами ядерної галузі ЄС підписав Маніфест про економічну ефективність енергетики та запобігання змінам клімату. Документом передбачено об’єднання зусиль атомників європейських країн для забезпечення ефективної частки ядерної енергії в майбутньому низьковуглецевому енергетичному комплексі», - нагадав президент Енергоатома.
Говорячи про ситуацію в атомній енергетиці України, Юрій Недашковський відзначив великий обсяг роботи, яку необхідно виконати в рамках реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2035 року. «І ця робота потребуватиме консолідації зусиль усіх підприємств вітчизняного ядерно-промислового комплексу. Перед нами стоїть завдання не лише із забезпечення потреб вітчизняної економіки в екологічно чистій та безпечній атомній електроенергії, але й з розвитку галузі для забезпечення можливості будівництва нових сучасних атомних електростанцій та інших об’єктів ядерної енергетики, локалізації виробництва обладнання для АЕС, створення нових високооплачуваних робочих місць, передачі технологій і знань, та багато інших. Всі ці питання будуть обговорюватись в рамках Конференції», - підкреслив очільник Енергоатома.
Вітаючи учасників Конференції, заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України Юлія Підкоморна наголосила що Міністерство енергетики завжди надавало та надаватиме всебічну підтримку проектам, які відповідають стратегічним цілям України в галузі енергетики та, зокрема, розвиткові вітчизняної ядерної енергетики та ядерно-промислового комплексу. Серед таких проектів Юлія Підкоморна назвала будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива АЕС України, диверсифікацію джерел постачання свіжого ядерного палива та реалізацію проекту «Енергетичний міст «Україна-ЄС», який передбачає експорт електричної енергії з Хмельницької АЕС до країн Європейського Союзу. Звертаючись з вітальним словом до учасників Конференції, голова секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Михайло Борисюк зазначив, що атомна енергетика України сьогодні стала дійсно безпечним та надійним джерелом електроенергії. «Після Чорнобильської катастрофи довіра українського суспільства до ядерної енергетики була підірвана, але завдяки наполегливій праці, відданих своїй справі фахівців, атомна генерація пройшла шлях від мораторію на будівництво нових енергоблоків до міцної та конкурентоздатної галузі, а головне – вона сьогодні стала безпечною», – підкреслив Михайло Борисюк.
Протягом двох днів учасники конференції слухали й обговорювали доповіді керівників підприємств і головних фахівців атомної галузі України та Європи з різних питань ядерної енергетики, об’єднаних у п’ять тематичних блоків: «Ядерна енергетика в Україні та світі», «Ядерна енергетика – шлях до низько вуглецевого майбутнього», «Атомно-промисловий комплекс: виклики сьогодення і майбутнього», «Інновації для діючих атомних енергоблоків та перспективні реакторні технології», «Ядерно-паливний цикл: рішення для України й світові тенденції».
Учасники жваво обговорювали теми ролі ядерної енергетики в стратегії низьковуглецевого розвитку України, перспективний напрямок впровадження в Україні технології малих модульних реакторів SMR – 160, впровадження проекту «Енергоміст Україна - ЄС» та багатьох інших.
Велику зацікавленість учасників конференції і представників ЗМІ викликало питання інтегрування ДП «СхідГЗК» до складу ДП НАЕК «Енергоатом», про що зазначили у своїх виступах Президент Енергоатому Ю.Недашковський і генеральний директор ДП «СхідГЗК» О.Сорокін. У своїй доповіді О.Сорокін проаналізував загальні тенденції світової урановидобувної галузі та проблемні питання розвитку уранової промисловості України.
Довідково. Метою Асоціації «Український ядерний форум» є координація діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань, вплив на формування державної політики розвитку ядерної галузі, сприяння досягненню вищого рівня довіри з боку українського суспільства до використання ядерної енергії в галузях економіки.
Завданнями Асоціації є також формування єдиної позиції з актуальних питань та представлення інтересів галузі, встановлення діалогу між підприємствами ядерної галузі України та інституціями Європейського Союзу, підприємствами ядерної промисловості європейських країн та їх об'єднань.
До складу Асоціації входять 17 підприємств. До засновників: ДП «НАЕК «Енергоатом», ДП «СхідГЗК», ПАТ «НВП «Радій», АТ «Південтеплоенергомонтаж», НВП «Хартрон-Енерго Лтд.», ВАТ ХНДПКІ «Енергопроект», приєдналися ПрАТ «СНВО «Імпульс», об'єднання «Ядерний страховий пул», ТОВ "НВП «Моноліт Енерго», АТ «Турбоатом», Державний концерн «Ядерне паливо» та інші.
15 червня 2011 року на Генеральній Асамблеї Європейського ФОРАТОМу Асоціація «Український ядерний форум» була прийнята до Європейського ФОРАТОМу в якості асоційованого члена.
Підготувала Тетяна Гожуляніна.