День навколишнього середовища відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» № 855/98. Виконання природоохоронних заходів – важливий напрямок діяльності ДП «СхідГЗК». Виконуючи програмні завдання Уряду та відзначаючи на підприємстві День довкілля, щорічно розробляються і проводяться заходи, спрямовані на оздоровлення екологічної ситуації в регіонах розташування уранових об’єктів, озеленення і благоустрій територій, очищення водних джерел, поширення екологічних знань. Детальніше про це читачам «ТС» розповів Володимир Жуков, радник генерального директора з екології.
Основна мета виконання природоохоронних заходів - це забезпечення повноцінного життєвого середовища для населення м.Кропивницького, селищ Завадівка, Неопалимівка, Кизельгур Кіровоградського району, смт. Смоліне, с.Олексіївка Маловисківського району, селищ Володимирівка, Петрівське, Ганнівка Петрівського району Кіровоградської області, м.Жовті Води Дніпропетровської області шляхом раціонального використання ресурсів, технологічного переоснащення і реконструкції підприємств, удосконалення соціальної, виробничої і екологічної інфраструктури.
У минулому році СхідГЗК спрямував значні кошти на виконання природоохоронних заходів.
Проведено моніторинг об'єктів навколишнього природного середовища у районах розміщення радіаційно-небезпечних і хімічних об'єктів підприємства (шахт Інгульська, Смолінська і Новокостянтинівська, ГМЗ, хвостосховищ, відпрацьованих ділянок підземного вилуговування та ін.). Загальні витрати підприємства на виконання заходу з моніторингу навколишнього природного середовища склали понад 8 млн грн.
Були виконані роботи із заміни або ремонту пилогазоочисного обладнання, що дозволить забезпечити більш ефективне очищення (більше 90%) вихідних газів від технологічних процесів переробки уранових руд на ГМЗ, технологічного обладнання РМЗ, та зменшить вплив виробництва на якість атмосферного повітря у місті Жовті Води та прилеглих до міста населених пунктів. Витрати на реалізацію вказаних заходів склали близько 280 тис. грн;
Витрати на реконструкцию УОШВ Інгульської шахти у 2019 році склали близько 330 тис. грн. Крім того, протягом 2019 р. шахтою було закуплено та висаджено в санітарно-захисній зоні близько 1000 зелених насаджень.
З метою безпечної експлуатації хвостосховища у балці «Щербаківська» ГМЗ виконувалися роботи зі зміцнення дамб і гребель, покриття пляжів для попередження їхнього пиління та інше. Загальні витрати на реалізацію вказаних заходів склали понад 33,5 млн грн, а саме:
- попередження пилоутворення на території хвостосховища шляхом покриття осушених пляжів інертним ґрунтом, підтримання технологічного рівня води у чашах, зрошення поверхні доріг та відкритих пляжів – понад 300 тис.грн;
- забезпечення безпечної експлуатації греблі та дамб хвостосховища – майже 33 млн грн;
- підтримання у безпечному, робочому стані технологічних трубопроводів та пульпопроводу з метою запобігання розривів і забруднення ґрунту у санітарно-захисній зоні (СЗЗ) пульпопроводу – понад 2 млн грн;
- зняття та переміщення родючого ґрунту – 18 тис. грн;
- виконання заходів з укріплення дамб та проїздів згідно з планом земляних робіт – понад 1 млн грн та інше.
Витрати підприємства у вигляді екологічного податку за забруднення навколишнього середовища та поводження з небезпечними відходами за звітній період склали близько 10 млн грн.
Завдяки професіоналізму робітників-спеціалістів служби радіаційної безпеки та охорони навколишнього середовища підприємства (керівник Главацький О.А.) та керівників підрозділів багато зроблено для збереження та оздоровлення довкілля.
У День довкілля хочеться привітати усіх екологів і науковців підприємства, з професійним святом, а також кожного, хто докладає зусилля для збереження довкілля, та побажати сил, наснаги, чистого повітря, родючої землі та вагомих здобутків на ниві збереження оточуючого середовища.
Нам, екологам, потрібно зробити все, щоб зберегти для наступних поколінь красиве, чисте, безпечне довкілля.