34 роки минуло відтоді, як о 00 год. 23 хв. 26 квітня 1986 року вибухнув реактор 4-го енергоблока Чорнобильської АЕС. Сталася найбільша техногенна катастрофа, яка досі завдає болю і страждання мільйонам людей.
Слово Чорнобиль, назва українського містечка, стало символом страшного екологічного лиха для всього світу, а ця дата - Міжнародним днем пам'яті про чорнобильську катастрофу.
Унаслідок чорнобильського вибуху в Україні було радіаційно забруднено 2293 населені пункти, де мешкало понад 2,6 млн осіб. Відразу після аварії було опромінено майже 8,5 млн. людей, високе радіоактивне забруднення охопило близько 155 тис кв. км територій. Цей день - це наш спільний біль, який нагадує про високу відповідальність, адже саме антропогенний вплив стає причиною численних катастроф на планеті.
Майже 600 тисяч ліквідаторів брали участь у подоланні наслідків аварії. Кожен із них доклав максимум зусиль для того, щоб зменшити руйнівні наслідки лиха ціною власного здоров’я та життя. Вдячні кожному за самовідданість, адже ціною іхня жертва у короткі строки зупинила біду.
Сьогодні ми не повинні повторити минуле і маємо зберегти майбутнє. Наше завдання – зробити максимально безпечним використання ядерної енергії в мирних цілях. Міністерство вживає і надалі буде вживати всіх заходів щодо дотримання міжнародного законодавства у сфері використання ядерної енергії та радіаційної безпеки, підвищення безпеки ядерних реакторів, реалізації державної політики стосовно поводження з радіоактивними відходами, утвореними внаслідок переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС, їх захоронення/довгострокового зберігання.
Зона відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення потребує розроблення додаткових антикризових заходів для того, щоб ця територія отримала нові можливості для розвитку. Наше завдання – безпека енергетичних об’єктів, зменшення навантаження на довкілля, чисте повітря і збереження природи для нинішнього і майбутніх поколінь.