На адресу ДП «СхідГЗК» надійшов запит від інформаційного агентства «Українські національні новини» з проханням прокоментувати ситуацію, яка склалася між ДП «НАЕК «Енергоатом» та ДП «СхідГЗК», а також висловити думку щодо об’єднання ДП «СхідГЗК» з ДП «НАЕК «Енергоатом». Відповідь на даний інформаційний запит була надана УНН у визначений законодавством термін.
Інформаційному агентству "Українські національні новини"
На ваш інформаційний запит №1163/20-з від 26.11.2020 повідомляємо наступне:
Відповідно до Статуту ДП «СхідГЗК» створено з метою забезпечення потреб атомної електроенергетики України (АЕС) в урані шляхом видобутку уранової руди, виробництва концентрату природного урану, задоволення економічних та соціальних потреб трудового колективу підприємства. Основу планів підприємства становлять державні контракти, державні замовлення та договори, укладені з покупцями продукції. Підприємство зобов’язане відповідно до державного контракту, державного замовлення, укладених договорів забезпечувати виробництво і поставку продукції та товарів.
Тому ДП «СхідГЗК» та ДП «НАЕК «Енергоатом» пов’язує багаторічна співпраця та партнерство. На сьогодні підприємства діють в рамках довгострокового договору на постачання уранового оксидного концентрату (далі - УОК) , який діє з 2018 року. Щорічно до договору укладається додаткова угода, в якій визначаються об'єми та графіки постачання УОК, умови відшкодування коштів на поставлену продукцію. Процедура укладання будь-якої угоди передбачає проведення різнорівневих нарад, зустрічей, обговорень, в ході яких сторони угоди вибудовують шляхи взаємодії, узгоджують питання, визначають умови співпраці, які дали б можливість працювати підприємствам продуктивно і не збитково. Саме впродовж жовтня-листопада поточного року така робота тривала між ДП «СхідГЗК» і ДП «НАЕК «Енергоатом». На сьогодні вже досягнуто домовленостей в частині об'ємів та графіків постачання УОК, але триває конструктивний діалог (але ніяк не конфлікт) щодо ціни на готову продукцію.
Ціноутворення на 2021 рік ДП «СхідГЗК» розраховано в межах дії Закону України «Про видобування та переробку уранових руд», у відповідності до наказу Міністерства палива та енергетики України №448 від 11.09.2009 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо визначення ціни на урановий концентрат для створення резерву ядерного палива та ядерних матеріалів за кошти державного бюджету», які розроблені науково-дослідним економічним інститутом Міністерства економіки України. Також для визначення ціни на урановий оксидний концентрат, який закуповується за державним замовленням, використовується витратний метод, а попит на продукцію та коньюктурні особливості ринку мають другорядне значення. Слід зазначити, що з врахуванням особливостей вітчизняних уранових родовищ собівартість видобутку урану внутрішнього ринку перевищує світові ціни на аналогічний продукт. ДП «НАЕК «Енергоатом», який має альтернативну ціну на світовому ринку, не може на сьогодні прийняти запропоновану підприємством ціну без додаткових рішень та гарантій на державному рівні. Тож на сьогодні триває обговорення даного питання на рівні Кабінету Міністрів та Міністерства енергетики України, напрацьовуються оптимальні шляхи забезпечення стабільної роботи вітчизняної урановидобувної галузі.
Що стосується приєднання ДП «СхідГЗК» до ДП «НАЕК «Енергоатом», то повідомляємо наступне. Розгляд даного питання триває вже більше року, оскільки ще в 2019 році Урядом було прийнято розпорядження «Про реорганізацію ДП «СхідГЗК» шляхом приєднання до ДП «НАЕК «Енергоатом» та була розпочата робота з боку обох підприємств. Разом з тим, дію розпорядження з боку профільного міністерства було призупинено. 25 листопада 2020 року на рівні заступника міністра Міненерго М.Немчинова відбулася нарада, за підсумками якої відновлено розгляд питання об’єднання підприємств, що і підтвердив на своєму брифінгу 26 листопада в.о. міністра Ю.Бойко. Наразі ДП «СхідГЗК» та ДП «НАЕК «Енергоатом» готують для Міненерго обґрунтування щодо проведення даної процедури та моделюють наслідки і шляхи діяльності підприємств в разі приєднання.
ДП «СхідГЗК» підтримає будь-яку модель взаємодії і партнерства, яка сприятиме стабілізації та покращенню фінансово-економічного стану, та забезпечить багаторічне функціонування та ефективну роботу підприємства.
В.о. генерального директора А.М.Бендик