На фейсбуці та у вайбер-спільнотах ДП «СхідГЗК» активно обговорюються питання виплати заробітної плати, матеріально-технічного забезпечення виробництва, щомісячний фінансовий ресурс комбінату, його розподіл та інше. Сьогодні у традиційній рубриці «З перших вуст» відповіді надає в.о. генерального директора ДП «СхідГЗК» Антон Бендик.
- Який стан справ на підприємстві? Що робиться для налагодження стабільної роботи?
- Питання «Бути чи не бути підприємству?» знято з порядку денного. Однозначно – бути. Адміністрації ДП «СхідГЗК» спільно з народними депутатами, профспілковими організаціями, органами місцевого самоврядування вдалося налагодити комунікацію з профільним міністерством, Кабінетом Міністрів України і сформувати на державному рівні позицію щодо підтримки урановидобувної галузі та ДП «СхідГЗК». Але потрібен певний час для прийняття відповідних нормативно-правових актів, які допоможуть вивести підприємство з кризи. Тому досягнуто домовленостей та 9 квітня підписано угоду (поки що на три місяці) між ДП «СхідГЗК» та ДП «НАЕК «Енергоатом» на поставку уранового оксидного концентрату за ціною 2020 року. Відповідно до умов угоди щомісяця ДП «СхідГЗК» зобов’язаний відвантажувати по 57 тонн УОК, а ДП «НАЕК «Енергоатом» - перераховувати платіж у розмірі 200 млн грн. При цьому перший платіж – авансовий, а наступні – лише після відвантаження обсягів місячної програми виробництва УОК.
На даний час за дорученням Кабінету Міністрів України триває робота з профільними міністерствами щодо напрацювання дорожньої карти заходів, необхідних для виведення ДП «СхідГЗК» з кризової ситуації. Документ буде включати шляхи для фінансового оздоровлення підприємства та відновлення у період до 1 серпня 2021 року стабільної роботи та конкурентоспроможності на ринку уранового оксидного концентрату у відносинах з контрагентами, у тому числі з державним підприємством НАЕК «Енергоатом». До 12 травня документ має бути переданий на розгляд Уряду.
- Відомо, що у квітні комбінат отримав платіж від ДП «НАЕК «Енергоатом». Як були розподілені кошти? Коли надійде наступний платіж і буде виплачена заробітна плата в повному обсязі?
- Дійсно, в рамках додаткової угоди від ДП «НАЕК «Енергоатом» надійшов перший авансовий платіж у сумі 200 млн грн. Розподіл коштів за видатками здійснюється колегіально з урахуванням першочергових запитів підрозділів щодо матеріально-технічного забезпечення виробництва. Кошти розподілені наступним чином:
- 30% - заробітна плата (вистачило на виплату 50% за березень),
- 4% - перевезення руди,
- 25% - енергоносії (враховані лише поточні платежі, заборгованість залишається),
- 20% - закупівля товарів, запчастин, матеріалів,
- 12% - оплата робіт, ремонтів, послуг,
- 7% - сплата податків,
- 2% - сплата коштів за виконавчими провадженнями.
Хочу зауважити, що за умовами угоди наступний платіж має надійти у травні (до 15 числа) за підсумками виконання договірних зобов’язань з боку комбінату, а саме – виконання виробничої програми квітня в об’ємі 57 тонн УОК. Тоді буде «закрита» заробітна плата березня і, за можливості, виплачена частина зарплати за квітень. Але якщо нам вдасться виконати квітневу програму раніше, то платіж надійде раніше - впродовж 5 днів після виконання наших зобов’язань.
Також звертаю увагу: для повного забезпечення необхідних видатків та ефективної і продуктивної діяльності щомісячний бюджет підприємства має становити 300 млн грн. Отже, сьогодні, як і в 2020 році, нам доводиться вести виробничу діяльність в умовах обмеженого бюджету. Така ситуація призводить до постійного пошуку компромісів між виплатою заробітної плати та всіма іншими видатками, щоб не допустити зупинки виробництва.
Розумію, наскільки важко сьогодні кожному працівнику підприємства. Дякую колективу за терпіння та самовіддану працю в складних умовах постійного дефіциту коштів.