За ініціативою профспілкового комітету ГМЗ 28 квітня в актовій залі АТГ відбулася зустріч представників колективу та профспілкових лідерів заводу, профспілки комбінату з в.о. генерального директора ДП «СхідГЗК» Антоном Бендиком.
Як зазначив заступник голови профкому ГМЗ Олег Гунько, поштовхом до зустрічі стала вкрай тяжка ситуація, яка склалася на заводі та потребує негайного вирішення задля майбутнього як ГМЗ, так і комбінату в цілому. Озвучив основні питання, на які працівники заводу хочуть отримати відповідь. Також всі присутні в залі мали можливість задати питання А.Бендику та отримати відповідь. Зустріч пройшла у форматі питання-відповідь. Спілкування тривало більше години, працівники задавали багато різнопланових та важливих питань. Щоб детально проінформувати вас, шановні читачі, про зустріч, матеріали будемо надавати блоками.
- Яким чином адміністрація комбінату планує розраховуватися з робітниками за березень та квітень поточного року?
– На сьогодні підприємство діє в умовах тримісячного договору щодо поставки уранового оксидного концентрату НАЕК «Енергоатом», який буде випущено в поточному періоді. Попередні заборгованості щодо поставок за попередні періоди заморожені. Ціна угоди залишилася поточною - 2912 грн без ПДВ, але у прив’язці до такої умови, що НАЕК робить аванс за кожну поставлену партію УОК. Тож комбінат отримав аванс на початку квітня за партію 57 тонн концентрату, яку має поставити до 10 травня. Відповідно, після поставки ми і отримаємо черговий платіж до 15 травня, який теж необхідно буде розподілити як на заробітну плату, так і матеріально-технічне забезпечення, енергоносії, перевезення руди, податки. Аналогічний процес і умови поставки наступної партії УОК до 10 червня. На таких умовах підприємство буде функціонувати впродовж трьох місяців, і за цей час має бути схвалена розроблена нами програма виведення комбінату з кризової ситуації. До цього процесу доєдналися не тільки Міненерго, а і Міністерства економіки і захисту довкілля та природних ресурсів. Підписання угоди з Енергоатомом на три місяці дало можливість не зупинити виробництво. Але ряд проблем так і залишаються невирішеними. Попередній рік комбінат працював з щомісячним ресурсом 216 млн грн, що є вкрай недостатнім для стабільної роботи. Дефіцит бюджету залишається і зараз, на повний розрахунок по заробітній платі об’єктивно не вистачає коштів. Тож враховуючи таку ситуацію, важливо не накопичувати борги по зарплаті, але в той же час створювати умови для роботи підрозділів. За березень заробітна плата буде виплачена в повному обсязі у травні, коли отримаємо повний платіж. Ставимо за мету виконати наші договірні зобов’язанні, відпустити НАЕКу 57 тонн УОК до 10 травня. Якщо це вдасться зробити раніше, то і кошти комбінат отримає раніше, і з березневими боргами розрахується скоріше. Що стосується квітневої зарплати, то конкретніше можна буде говорити про це в травні, враховуючи фінансовий план та стан розрахунків за електроенергію. Враховуючи динаміку надходжень коштів, повністю квітень може бути «закритий» на початку червня.
- Яка перспектива комбінату щодо укладання довгострокової угоди після червня 2021 року?
- Позитивним в цій ситуації є те, що перспективи у комбінату є. З порядку денного зняті питання «бути чи не бути підприємству». Однозначно бути, держава готова шукати шляхи підтримки. Напрацьовується механізм державних дотацій, який буде застосовуватися до ціноутворення в наступному періоді співпраці ДП «СхідГЗК» та ДП «НАЕК «Енергоатом». Держава як арбітр між двома держпідприємствами прийняла важливий аргумент, що жодне з них не повинне працювати в збиток. Тому передбачено, що наступна угода між ДП «СхідГЗК» та ДП «НАЕК «Енергоатом» буде укладена за наявності державної дотації за ринковою ціною УОК (2300 грн), тобто буде фінансування з держбюджету, яке покриватиме 100% видатків на заробітну плату та енергоносії. Ось саме в тому періоді я бачу, що відбудеться стабілізація із виплатою заробітної плати на комбінаті.
- Яка робота ведеться в напрямку приєднання ДП «СхідГЗК» до ДП «НАЕК «Енергоатом», і чи ведеться вона взагалі?
- Питання з порядку денного не зникало. Поки що наші звернення і пропозиції залишилися без жодної реакції з боку Міненерго. На неодноразових засіданнях за участю Міненерго та Мінекономіки, яке сьогодні здійснює функцію управління НАЕК, воно звучить неодноразово, робиться акцент, що це єдиний шлях вирішення фінансово-економічних проблем ДП «СхідГЗК». Разом з тим, механізму, як це зробити, ніхто не може надати, а тим паче, що зараз наші підприємства мають різні органи управління. Звернення від СхідГЗК є, Прем’єр-міністр підтримує цю ініціативу, я особисто бачу, що в перспективі це єдиний вихід. А от як це зробити, поки питання відкрите. Нам треба працювати зараз, тож треба терміново вирішити питання державної підтримки на наступний період, а згодом, після стабілізації, буде легше говорити про об’єднання.
- Про наміри адміністрації призупинити дію соціальні пільг та гарантій для робітників комбінату.
- Наміри про призупинку дії соціальних пільг є відголоском тієї фінансової ситуації, яка сформувалася на квітень-червень поточного року. Підприємство має значний дефіцит коштів, і треба бути відвертими, говорити, що грошей не вистачає. Ми дійсно звернулися до профспілок обговорити питання про те, які пільги можливо на певний період призупинити. Треба казати чесно і відверто, що в цьому періоді вони не можуть бути виконані, то може краще об’єктивно узгодити і якісь пільги призупинити. Наголошую, що не відмінити, а саме призупинити. Це була така ініціатива. Жодних змін до Колективного договору на тривалий період ніхто не пропонував.
Наступний блок питань-відповідей вже готується.