Антон Бендик зустрівся з представниками колективу та профспілок ГМЗ. Питання-відповіді – блок №2

      Продовжуємо надавати матеріали зустрічі в.о. генерального директора ДП «СхідГЗК» Антона Бендика з представниками колективу та профспілкових лідерів ГМЗ, профспілки комбінату, яка відбулася 28 квітня. Нагадаємо, що проходила вона у форматі питання-відповідь.

      Питання задає працівник ГМЗ Денис Слободкін.

     - Дуже низький рівень заробітної плати працівників першої категорії, особливо денної служби, на фоні шаленого відриву від вищих категорій. Чому не переглядається велика різниця між тарифами та окладами на підприємстві.

      Надає відповідь начальник відділу ОП та ЗП Олена Тархіна:

      Тарифні сітки, тарифні ставки та схеми посадових окладів на виконання п.4.8 Колективного договору в обов’язковому порядку погоджуються з профкомом ППО ДП «СхідГЗК» як Стороною діючого Колективного договору виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на підприємстві.

      Діючі на сьогодні на підприємстві годинні тарифні для робітників та схеми посадових окладів для керівників, професіоналів, фахівців і технічних надано на розгляд та погодження профкому ППО ДП «СхідГЗК» лист від 15.01.2018 вих.№04-10/430. Жодних зауважень та пропозицій на адресу адміністрації щодо їх розмірів з боку профкому ППО ДП «СхідГЗК» не надходило.

      Сформовані тарифні ставки та схеми посадових окладів були погоджені на засіданні робочої комісії представників сторін КД відповідно до протоколу від 23.02.2018 № 11 та введені в дію з 01.03.2018 року наказом по підприємству від 26.02.2018 № 101.

      Крім того, формування схем посадових окладів здійснювалось з урахуванням п.7 наказу від 10.11.2017 № 428 «Про підвищення заробітної плати працівникам ДП «СхідГЗК» у 2017-2018 роках» було зазначено: «Підвищення посадових окладів працівників і тарифних ставок робітників, передбачених пунктами 5-6 цього наказу, запровадити за умов безумовного виконання наступних заходів..:

      7.3 Оптимізації інженерно-технічного персоналу з урахуванням зменшення кількості керівних посад на всіх рівнях управління»...

      Таким чином, на підставі наказу від 30.11.2017 № 452 «Про зміну в організації виробництва і праці та скорочення штату працівників у підрозділах ДП «СхідГЗК» було реалізовано п.7.3 наказу від 10.11.2017 № 428. За результатами оптимізації управлінських ланок на всіх рівнях та укрупнення структурних одиниць чисельність керівників зменшилася – на 25% (на 202 штатні одиниці), чисельність інженерно-технічного персоналу – на 14,5% (на 116 штатних одиниць).

      За результатами аналізу встановлено, що рівень середньомісячної заробітної плати керівників ГМЗ (майстер зміни, майстер дільниці) в середньому на 25% вище середньомісячної заробітної плати кваліфікованих робітників із урахуванням встановлених доплат та надбавок. Але хотілось зазначити, що скорочення адміністративно-управлінського персоналу у 2018 році склало 20%, тоді як чисельність робітників зменшилася лише на 9%. І, як наслідок, відбулося зростання навантаження та збільшення обсягів виконуваних робіт, зросла кількість підпорядкованого персоналу та особиста відповідальність адміністративно-управлінського персоналу.

      На виконання протокольних рішень сторін КД від 27.01.2021 № 33, враховуючи підвищення з 01.01.2021 мінімальних соціальних гарантій в частині збільшення мінімальної заробітної, з метою соціального захисту персоналу адміністрація підприємства вийшла з пропозицією з 01.04.2021 реалізувати підвищення заробітної плати, внести зміни до Положення про преміювання за основні результати підвищення господарської діяльності працівників ДП «СхідГЗК» шляхом зменшення розміру премії з подальшим включенням 20% від базового розміру премії до тарифів/окладів.

      З боку профспілкової сторони жодних заперечень та інших конструктивних пропозицій не надходило.

      Накази про збільшення з 01.04.2021 місячних тарифних ставок та посадових окладів працівників ДП «СхідГЗК» на коефіцієнт 1,2, зміну з 01.04.2021 структури заробітної плати працівників підприємства шляхом включення в місячні тарифні ставки і посадові оклади частини базової премії (збільшення основної гарантованої частини заробітної плати) та введення в дію положень про преміювання в новій редакції містять погодження профспілки.

      Підкреслюємо, що відповідно до п.4.8 Колективного договору, всі рішення з питань оплати праці на підприємстві в обов’язковому порядку погоджуються з профспілкою, яка є повноважним представником колективних інтересів працівників підприємства. Без згоди профкому ППО ДП «СхідГЗК» в односторонньому порядку зміни в діюче преміальне Положення, у Положення про доплати та надбавки, схеми посадових окладів і годинні тарифи не вносяться.

      Незважаючи на так звану «велику різницю між тарифами та окладами» на підприємстві наявні вакантні посади керівників всіх рівнів управління (директор шахти, начальник служби, майстер зміни, майстер дільниці) протягом тривалого проміжку часу.

      - Пошук ресурсу для підвищення заробітної плати. Індекс споживчих цін за останній час зріс на 21%, і саме на цей відсоток збідніли працівники комбінату.

      Відповідь надає начальник відділу ОП та ЗП Олена Тархіна:

      - Індекс споживчих цін розраховується з 1 березня 2018 року. З цього часу на підприємстві  при розрахунку заробітної плати  нараховується індексація, а значить  щомісяця індекс споживчих цін враховується.

      Далі продовжив надавати відповіді на питання в.о. генерального директора ДП «СхідГЗК» Антон Бендик та акцентував увагу на тому, що адміністрація виступає з ініціативою і намагається  навіть в  рамках реалізації механізму державної дотації передбачити підвищення заробітної плати. «Чи вдасться це зробити? Я не гарантую, але над цим питанням працюємо», - зазначив А.Бендик.

      - Чи бачите Ви особисто першочерговим завданням вступ до НАЕК «Енергоатом».

       - Мабуть не першочерговим, а десь на другому, третьому місці. Першочерговим для нас є забезпечення працездатності підприємства і виплата заробітної плати, хоч би на таких умовах, як сьогодні. Якщо ми зараз зосередимося лише на приєднанні до НАЕКу, ми не будемо робити ті речі, які потрібні для того, щоб існувати зараз. Приєднання до Енергоатому - важливе питання, але вижити комбінату сьогодні важливіше. Процедура приєднання до НАЕКу довготривала в часі і на сьогодні незрозуміла. Якщо якісь процеси і відбудуться, то десь через 1-1,5 роки. Це такі реалії. А весь цей час треба якось жити і працювати. Зараз є інші механізми, які дадуть змогу працювати підприємству і забезпечити його коштами. І це першочергово.

      - Турбує стан матеріально-технічної бази ГМЗ, на якому лежить відповідальність за якість готової продукції комбінату.

      - Дійсно потрібна модернізація ГМЗ, і в першу чергу сірчанокислотного цеху. Є два напрямки, за якими можна це зробити. Перший. В рамках Концепції державної цільової економічної програми розвитку атомно-промислового комплексу до 2026 року та відповідної програми, яка проходить погодження в профільних міністерствах та готується до затвердження. Серед заходів Концепції – перепрофілювання Смолінської шахти в межах розробки Апрелівського родовища уранових руд, як наслідок збільшення виробничих потужностей комбінату та модернізація сірчанокислотного виробництва ГМЗ за рахунок коштів державного бюджету. Другий напрямок - за рахунок європейських фондів, які опікуються екологією. На сьогодні ведуться перемовини з компанією, яка бажає виступити підрядником з продажу і монтажу сірчанокислотної установки та  готова залучити  інвестиції, в тому числі і європейських грандів. Це питання також на порядку денному.

      - На сьогодні нам відомо, що фактично відсутні відрахування роботодавцем коштів на оздоровлення. Хотів би підкреслити, що працівники ГМЗ працюють в особливо шкідливих умовах, тому питання оздоровлення мають бути якщо не першочерговими, але і не зніматися з порядку денного. Пропонуємо розробити графік надходжень коштів на оздоровлення та розпочати цей процес.

      - Графік можемо складати, але в якому періоді він буде фінансуватися, я не можу сказати. Поки не визначено скільки треба коштів на ці витрати. Розумію, що це треба робити, але де взяти кошти, не знаю. Будемо з профспілкою надалі продовжувати працювати з цього питання, завершиться робота графіком, то буде графік.

      - Чому в умовах кризи, коли йдуть затримки виплати заробітної плати, ми продовжуємо відраховувати кошти ДК «Ядерне паливо». Чи відомо вам, чому зупинився процес його ліквідації?

      - Як тільки я приступив до виконання обов’язків генерального директора, звернувся до тодішньої очільниці Міненерго О.Буславець з питанням доцільності існування Концерну, в подальшому звертався до міністерства неодноразово з аналогічним питанням і чи можна його ліквідувати взагалі. Також ми ініціювали вихід ДП «СхідГЗК» зі складу Концерну. Але входження ДП «СхідГЗК» до складу ДК «Ядерне паливо» прописане в нашому статуті, а зміни до нього має право вносити лише засновник, а саме Міністерство енергетики, яке так і не зробило таких кроків до цього часу. Відбувалася зміна очільників міністерства, нами актуалізувалося це питання, але при каденції Ю.Вітренка ліквідація «Ядерного палива» тимчасово знята з порядку денного. Чому? Коли міністерство вивчило питання, з якою метою створювався Концерн, які функції на нього покладалися, які активи на ньому зараз є, то виявилося, що все не так просто. Допоки не визначено механізм, як і кому будуть передані активи, що перебувають на балансі ДК, концерн буде функціонувати. Ми не впливаємо на рішення щодо існування чи ліквідації «Ядерного палива», на жаль.

      - Чи надано профспілковій стороні протокол останньої зустрічі в Міністерстві?

      - Офіційний документ з останньої зустрічі, а саме витяг з протоколу №52 засідання Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року, є публічним документом, розміщений на офіційному сайті ДП «СхідГЗК» та корпоративній сторінці на фейсбук.

      Наступний блок питань та відповідей вже готується.

Розділ: