"Трудова слава" № 23 (2534) від 5 червня 2021 року

Ветерани АТО/ООС з Кіровоградщини – переможці чемпіонату України

      29-30 травня у Києві проходив чемпіонат України з українського рукопашу «Спас». У складі команди ветеранів АТО/ООС Кіровоградщини брав участь у змаганнях Михайло Мельник, т.в.о. заступника голови Східної об’єднаної організації профспілки. Своїми враженнями від поїздки він поділився з читачами «ТС».

      Чемпіонат проходив у Національному природному парку «Голосіївський» (м.Київ), у заході взяли участь 8 команд із різних куточків країни, всього – близько 2000 учасників. Організатором виступив Президент Всеукраїнської федерації «Спас» Олександр Притула.

      «Вперше змагання «лава на лаву» були проведені у 1995 році на острові Хортиця, - розповідає Михайло Мельник. – І так склалося, що кілька років поспіль на чемпіонаті перемагала команда з Запоріжжя. Потім гучно заявили про себе хлопці з Дніпропетровщини. Чимало з них є майстрами спорту з боротьби, рукопашного бою. Отже ці дві команди вважалися найсильнішими в Україні. Тож досвідчені учасники одразу почали нас - новачків підбадьорювати: ну, може вдасться хоча б один бій виграти – то й добре».

      До складу Кіровоградської команди увійшло 25 мужніх чоловіків – переважно це учасники АТО/ООС з Кропивницького, Світловодська, Помічної, Новомиргорода та Олександрівки. Хлопці були налаштовані рішуче, адже мали непогану фізичну підготовку та досвід дій у складних ситуаціях. Тож, як то кажуть, «бойове злагодження» провели прямо на місці. Уважно дослухалися до порад досвідченого учасника, який зосередив увагу на технічних моментах, зокрема, як правильно зробити розстановку бійців.

      «Коли ми виграли два бої, це нас надихнуло на подальшу активну боротьбу, навіть дрібні травми не засмутили, - розповідає М.Мельник. – І завдяки завзятості та згуртованості наша команда перемогла! Це стало несподіванкою для усіх учасників, а ми з хлопцями щиро раділи. Коли сповнені емоціями поверталися додому в автобусі, приємним сюрпризом став телефонний дзвінок від Марії Чорної – новопризначеної голови Кіровоградської ОДА. Вона привітала нашу команду з перемогою».

      Довідково

      «Лава на лаву» - традиційні козацькі бої, в яких сходяться дві команди по 25 чоловік. За правилами, штовхати один одного учасники можуть лише в груди та передпліччя (дозволяють удари вище поясу та нижче шиї). Перемогу здобуває та команда, яка виштовхає супротивників за визначену лінію. Кожна лава обирає свою тактику бою, форма її побудови може бути різною, бійці тримаються за руки або б`ються окремо, обличчям до обличчя або у бічному положенні. Історично «лава на лаву» є козацьким бойовим мистецтвом. Під час таких спортивних забав козаки тренувалися міцно тримати стрій, що було вкрай важливо у рукопашному бою XVII-XVIII століть.

      Цікаво, що за кожним козаком у лаві «закріплялося» своє місце. Наприклад: лівий з правого краю. І це місце передавалося від прадіда до діда, батька, онука.

      Підготувала Олена Кубарєва. На фото: Михайло Мельник та команда Кіровоградщини – чемпіон

 

Змагання зі спортивного орієнтування

      Орієнтувальники розпочали сезон-2021 традиційними змаганнями на призи відкриття сезону «Первоцвіт-2021» в Краснокутському лісі. В змаганнях взяли участь близько 80 учасників різних вікових категорій. Потім були тренування для дітей в Дитячому парку, де початківці (і не тільки) випробовували свої сили в парковому орієнтуванні. Для бажаючих тренуватися заочно і зараз відкрита дистанція в районі «Козакова дача». В групі «Спортивне орієнтування в м.Жовті Води» (Facebook) є можливість завантажити та роздрукувати карту з реальною дистанцією та заочно позмагатися, а результат повідомити в групі.

      Травневі свята орієнтувальники зустрічали поблизу міста Світловодськ на турбазі «Купава», яка три дні приймала всеукраїнські змагання зі спортивного орієнтування «Купава – О весна». Результат трьох нелегких змагальних днів: КМС Олександр Демиденко – другий, Ярослав Савенко та Марина Мігачова – треті, Антон Савенко – четвертий.

      21-23 травня поблизу села Актове Миколаївської обл. відбулися традиційні міжнародні змагання «Кубок Партизанської Іскри-2021». Три змагальні дні – три каньйони: Петропавлівський, Актівський та Арбузинський. Коротка історична довідка: «Складаються каньйони з застарілих вивітрених гранітів, перерізаних рікою Мертвоводом на глибину понад 40-50 метрів. Їх площа перевищує 550 гектарів. Являють собою унікальний комплекс гранітних скель, валунів та степової і водної екосистем, розміщений на одному з найстаріших клаптиків суші Євразії. «Долина диявола», «Малий Крим» – саме так називають Актовський каньйон. Гранітні валуни, стрімкі скелі, величезні кам'яні брили нависають над рікою Мертвовід, по якій, за легендою, скіфи спускали своїх правителів в останню путь. Припускають, що саме через цей ритуал ріка отримала таку назву».

        Пригоди учасників розпочалися ще до змагань. Довірившись Google Map, вибрали оптимальний маршрут і потрапили в халепу. Всю дорогу йшов сильний дощ. За 40-50 кілометрів до місця призначення асфальтові дороги раптом закінчилися, і ми зрозуміли, як це їхати по дорозі, якої «геть немає» або «майже немає». В результаті замість п’яти годин довелось «крастися» по дорогам Миколаївщини більше восьми. А попереду були пригоди на трьох дистанціях, які інколи не схожі на звичайні. Елементи скелелазіння, переправ через гірські ріки та прохід через непрохідну «зеленку» - це ще і не весь перелік складнощів, які зустрічалися на шляху учасників. Результати наступні: нормативи ІІ спортивного розряду виконали Олександр Ганул, Марина Мігачова, ІІІ спортивного розряду – Аня Ганул. За результатами трьох днів Аня Ганул стала бронзовим призером змагань; боротьба двох Олександрів – Ганула та Демиденка в групі Ч35 закінчилася на користь першого, він прийшов п’ятим, а Демиденко – шостим. Зумів пройти всі три дистанції в складній групі Ч14 Ярослав Савенко, який набирається досвіду та впевненості від змагання до змагання. Призи та розряди в нього ще попереду.

      Літні старти триватимуть з 11 по 13 червня і знову проходитимуть на «Купаві». Гора Пивиха, що поблизу м.Градизьк, Крилівське лісництво та Купава, плюс лабіринт – це майданчики для змагань цього разу. А під кінець місяця 24-28 числа на нас чекають всеукраїнські змагання «Кубок Пам’яті-2021», які відбудуться поблизу дивовижного міста Лубни у Полтавській області, де за непомітною назвою ховаэться історія довжиною в понад 1000 років, таємниці княжого роду Вишневецьких і легенди про безцінні скарби.

      Іван Даценко

 

Травневі свята зі смаком пригод

      Відбувся наш традиційний травневий водний похід. Флот з 9 байдарок та 19 учасників вів Микола Соловйов, за що йому величезна дяка: вкотре цікаво та якісно провів цей захід!

      Розпочинався наш байдарочний похід з с.Завалля, в якому знаходиться карстова печера «Атлантида». У перший день відвідали печери. У закритому просторі, в повній темряві та тиші відчуваєш справжню велич цього місця. Як черв'якам, нам довелося проповзати тонкими тунелями, ледь не застрягаючи у вузьких ходах. Моторошно і водночас цікаво!

      Подолавши 20 км по ріці Збруч, наша команда дібралася до Дністра. Тут ми відвідали Хотинську фортецю. Зі сторони Дністровського каньйону вона здається не такою масивною зблизька, та все ж велична та могутня твердиня зачаровує своєю красою та непохитністю.

      100 км по річці Дністер пройшли за 4 дні, які вирізнялися зміною краєвидів. Незмінною залишалася лише погода: хоч часом виглядало сонечко, проте в цілому було прохолодно як для травня, а вночі навіть холодно. Краса широкого Дністра зачаровує. Береги - скелясті, високі, часом голі, часом лісисті.

      Похід пройшов відмінно. Гарно, яскраво, весело, а головне – поряд були вірні друзі. Нова маленька подорож знову підтвердила те, що життя потрібно частіше наповнювати яскравими фарбами, а себе оточувати хорошими людьми. Круто, що у нас в Україні є безліч дивовижних місць для мандрівок.

      Анна Ганул, працівниця ДП «НТЦ КПРВ»

      На фото: сім`ї Грабоських, Кірічек, Світлана Новікова, Микола Соловйов (Київ), сім`я Барових (Фастів), Козель Денис, Андрусенко Ганна та Владислав, Лісковченко Костянтин, Ганул Анна та Олександр (Жовті Води)

Розділ: