Поінформований – значить захищений! Долучаймося до акції «16 днів проти насильства».
Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок. Перш за все кожен з нас має володіти інформацією про те, що таке насильство, яким воно буває, як проявляється, як захиститися від домашнього насильства, де шукати підтримки і розуміння.
Вчинення насильства в сім’ї
Насильство в родинах – проблема тільки неблагополучних родин, і майже завжди сімейне насильство пов’язане з пияцтвом і бідністю, ЦЕ НЕ ТАК. Насильство властиве всім соціальним групам і не залежить від економічного становища родини загалом.
Страшні наслідки домашнього насильства.
Отже, жертвою домашнього насильства може стати будь-хто: жінка, яку постійно лає і б’є її чоловік, дівчинка-підліток, що страждає від сексуальних переслідувань вітчима, хлопчик, якого лупцює мати-алкоголічка, старенька бабуся, що її ненавидять власні діти. Закон розрізняє такі види домашнього насильства:
– фізичне насильство в сім’ї – навмисне заподіяння побоїв, тілесних ушкоджень одного члена сім’ї іншому, яке може призвести чи призвело до порушення нормального стану фізичного чи психічного здоров’я або навіть до смерті постраждалого, а також до приниження його честі та гідності;
– сексуальне насильство в сім’ї – примушування до небажаних статевих стосунків у родині, а також сексуальні дії щодо неповнолітнього члена сім’ї;
– психологічне насильство в сім’ї – насильство, пов’язане з тиском одного члена сім’ї на психіку іншого через навмисні словесні образи або погрози, переслідування, залякування, які доводять постраждалого до стану емоційної невпевненості, втрати здатності захистити себе і можуть заподіяти або заподіяли шкоду психічному здоров’ю;
– економічне насильство в сім’ї – навмисні дії одного члена сім’ї щодо іншого, спрямовані на те, щоб позбавити постраждалого житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які він має законне право.
Такі дії можуть заподіяти шкоду фізичному чи психічному здоров’ю або навіть призвести до смерті постраждалого. Причинами того, чому жінки не подають скарг у зв’язку з насильством, є тиск суспільних і родинних обставин та бажання зберегти взаємини. Культурні та релігійні традиції також одна з перешкод, що ускладнюють боротьбу з насильством. Вдосконалення правової оцінки насильства в сім’ї значною мірою залежить від усвідомлення громадськістю та самими жінками того, що насильство в сім’ї є злочином.
Особа, яка постраждала від домашнього насильства, може звернутися до:
– управління соціального захисту населення районної державної адміністрації, міської, селищної рад
– відповідних підрозділів органів поліції;
– служби у справах дітей, якщо це стосується дитини;
– центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Як захиститися від домашнього насильства
Для жінок, які потерпають від домашнього насильства, у кожній конкретній ситуації алгоритм дій може бути різним і залежить від багатьох факторів, зокрема від того, наскільки ризикованою є ситуація для жінки та її дітей, від віку дітей, місця проживання тощо. Але є кілька основних дій, які жінка може вчинити для захисту від насильства:
- Не маєте змоги подбати про безпечне місце перебування для себе та дитини, тоді залиште житло, покличте сусідів чи родичів, закрийтеся в кімнаті тощо. Викличте поліцію.
- Повідомте поліцію про вчинення насильства стосовно себе, а також щодо дітей, якщо діти були свідками насильства. Повідомити можна, викликавши поліцію безпосередньо у момент вчинення насильства або після того, коли знайдете безпечне місце і зможете зателефонувати в поліцію. Або написати заяву безпосередньо у відділенні поліції чи письмову заяву надіслати поштою.
- За наявності тілесних ушкоджень (синці, подряпини і т.д.), навіть якщо вас били по голові і видимих тілесних ушкоджень нема, зазначайте про це у своїй заяві й одразу ж цього дня або наступного, не чекаючи скерування поліції, звертайтеся у травмпункт і повідомляйте, що вас побив чоловік. Після написання заяви у поліцію призначають слідчого. Від нього можете отримати скерування на проходження експертизи з метою визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень.
- Поліція, приїхавши на виклик, за наявності для цього підстав, може затримати кривдника максимум на 3 години, тому за цей час подбайте про власну безпеку та безпеку своїх дітей. Наприклад, можете покинути житло, якщо маєте таку змогу, або вжити заходів, щоб не допустити кривдника до житла.
- У разі вчинення щодо вас сексуального насильства зателефонуйте на 102 і повідомте про зґвалтування. Важливо, щоб ви дочекалися поліції, не милися та нічого не рухали у квартирі до моменту прибуття поліції, оскільки необхідно буде пройти медичну експертизу.
- Якщо насильство відбувалося у присутності дітей або щодо них, зокрема якщо це психологічне насильство, а саме образи, приниження, погрози, звинувачення тощо, напишіть заяву в службу у справах дітей.
- Якщо ви вирішили розлучитися і припинити будь-які стосунки із кривдником, зверніться до юриста з метою визначення подальших кроків. Наприклад, подання заяви про розірвання шлюбу, стягнення аліментів на утримання дітей, визначення місця проживання дітей, поділ майна тощо.
- У ситуації домашнього насильства найчастіше страждають діти, оскільки, відповідно до Сімейного кодексу України, батько і мати мають рівні права щодо спілкування з дітьми, побачення з ними та проживання. Тому якщо насильство в сім’ї відбувалося у присутності дітей, внаслідок чого діти мають психологічні травми, ви маєте право не давати кривдникові бачитися та спілкуватися з дітьми, поки рішенням суду не буде визначеного способу участі батька у вихованні дітей та призначено дні, години та визначено умови побачень. Відповідно до статті 159 Сімейного кодексу України, суд має право вирішити, що побачення з дітьми може відбуватися лише в присутності третіх осіб, зокрема психолога, соціального працівника тощо. Якщо хочете захистити себе та дитину, то вам необхідно повідомляти про факти насильства щодо себе та дитини, оскільки надалі під час вирішення вищезазначених питань суд це враховує.
У ситуації домашнього насильства головне – не мовчати! Також можете зателефонувати на Національну гарячу лінію 116 123, фахівці якої зможуть проконсультувати та повідомити, куди у нашій області можна звернутися по допомогу.
Звичайно, важко розробити універсальний план безпеки для всіх потерпілих. Кожна ситуація індивідуальна, тому можна лише обговорити деякі стратегії захисту. Та треба врахувати, що деякі з них можуть бути більш чи менш застосовними для різних потерпілих.
Ваші кроки у разі домашнього насильства, щоб захистити себе та дітей:
- Знайдіть безпечне місце у приміщенні та визначте, як можна швидко вийти з будинку.
- Знайдіть адресу одного чи декількох місць, де можна залишитися на ніч у разі необхідності, та продумайте маршрут, як швидко потрапити туди в будь-який час, запам’ятайте їхні контакти (це може бути домівка друзів чи один із притулків для постраждалих).
- Спілкуйтеся з друзями та родичами, яким довіряєте, і розкажіть їм про свою ситуацію.
- Тримайте постійний контакт із довіреною особою, щоб вона / він знали, де ви перебуваєте і чи все у вас гаразд.
- Сховайте в таємному місці оригінали або копії важливих документів, певну суму грошей, телефон із сім-картою, записані номери важливих телефонів та адреси, одяг та ліки для себе та дітей.
- Майте складеною «тривожну» сумку із речами першої необхідності.
- Не залишайте інформацію, яка допоможе кривднику знайти вас.
- Попередьте сусідів або близьких про можливу небезпеку та попросіть їх якнайшвидше звернутися до поліції у разі необхідності.
- Дізнайтеся, чи є в місті чи області заклад для безпечного перебування жінок або мобільна бригада соціально-психологічної допомоги, та зверніться туди по додаткову консультацію щодо можливих дій.
- Зателефонуйте на цілодобову Національну «гарячу лінію» з протидії домашньому насильству 116 123 (анонімно, безкоштовно та конфіденційно) та дізнайтеся, де і які послуги можна отримати.
Якщо ситуація критична: найдіть безпечне місце та зателефонуйте до поліції за номером 102.
Якщо ви стали свідками насильства (експлуатації, неналежного ставлення) над дітьми як з боку батьків, так й інших осіб, не залишайтесь байдужими – повідомте поліцію та інші відповідальні служби!
У ситуації домашнього насильства головне – не мовчати! Також ви можете зателефонувати:
– у Державний колцентр з питань запобігання домашньому насильству 15-47, працює цілодобово;
– на Національну «гарячу лінію» з питань запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0-800-500-335, або з мобільного 116 123, працює цілодобово;
– на дитячу «гарячу лінію» 0-800-500-225, 116-111 з мобільного;
– в урядовий колцентр 15-45;
– на «гарячу лінію» Координаційного центру з надання правової допомоги 0-800-213-103;
Ще не вакцинувалися? Тоді ми йдемо до вас!
Організоване проведення вакцинації проти коронавірусу для працівників ДП «СхідГЗК» – це корисно та зручно. Корисно – бо щеплення допомагає врятувати здоров`я та життя, а зручно – тому що не треба витрачати час на очікування в черзі у медичному закладі. 29 листопада кореспонденти «ТС» спостерігали за роботою мобільної бригади, яка проводила вакцинацію працівникам СІТ, АТГ, ЦЛ КВПтаА і управління.
Медична сестра загальної практики сімейної медицини Олена Миколаївна Проняєва працює в Центрі первинної медико-санітарної допомоги. Разом із колегами вона пройшла навчання з проведення щеплення проти коронавірусу у березні 2021 року – коли в Україну тільки розпочали завозити вакцину. До речі, і сама вакцинувалася «у перших рядах».
- Олено Миколаївно, багато людей хвилюються перед щепленням: як відреагує їхній організм на введення вакцини. Чи були у Вашій практиці випадки важкої реакції пацієнтів?
- Жовтоводці доволі добре переносять щеплення проти коронавірусу. Протягом восьми місяців не зареєстровано жодного випадку, коли у людини одразу після введення вакцини спостерігалася б якась важка реакція. Лише легка та середня ступінь. Тобто, могло бути підвищення температури до 38,5 градусів, біль у руці, почервоніння – це все нормальні явища.
- Як Ви ставитеся до проведення організованої вакцинації на підприємствах?
- Організація виїздів мобільної бригади на підприємства – чудова практика. Адже людині, яка працює, проблематично прийти до медичного закладу у робочий день. А якщо всі працюючі приходили б на щеплення у вихідні, то створювався б натовп. Тому дуже добре, що керівництво ДП «СхідГЗК» піклується про трудовий колектив та створює умови для роботи мобільних пунктів вакцинації.
- Захворюваність почала потроху знижуватися, але ж епідемія триває. Що Ви можете порадити людям, які планують найближчим часом зробити щеплення?
- Почну з того, що порада про уникнення місць скупчення людей не втрачає актуальності. І це стосується всіх – щеплених, нещеплених і тих, хто планує вакцинуватися. Треба дотримуватися карантину. Елементарні запобіжні заходи допоможуть зберегти здоров`я. Треба купити продукти? Підіть до супермаркету не у годину-пік, а вранці. Хочете влаштувати гучне святкування? Добре подумайте про наслідки. Ось вам цікавий факт з медичного досвіду: дні через три після весілля, ювілею чи корпоративу, які відбулися у період карантину, на прийом до лікаря звертається одразу кілька гостей свята. Бувало, що у 5 осіб виявлявся коронавірус. Ще одна порада. Не наражайте себе на небезпеку, приходячи без потреби на відокремлений («грипозний») прийом. Він створений для того, щоб приймати пацієнтів з ознаками ГРВІ. Туди приходить чимало хворих на коронавірус. І ось чомусь серед них з`являється здорова людина, якій просто треба взяти направлення до вузького спеціаліста чи забрати результати аналізів. Виявляється, що така людина просто не схотіла чекати іншого дня, щоб прийти на звичайний прийом до свого сімейного лікаря, а поспішила знайти його на відокремленому прийомі. А наслідком такого візиту стане захворювання на коронавірус – це цілком ймовірно. Також раджу тим, хто планує зробити щеплення у поліклініці, приходити до пункту вакцинації у другій половині дня (якщо є така можливість). Адже найбільший наплив спостерігається з 8 до 12 години. Іноді люди приходять на 6.30 та займають чергу.
- Чи потрібна спеціальна підготовка напередодні вакцинації?
- Якщо ви прислухаєтеся до тих порад, які я сказала вище, то це вже буде доброю підготовкою. Протягом тижня до вакцинації краще уникнути можливих ризиків зараження коронавірусом. А у день, коли ви вирушаєте до пункту щеплення, реально оцініть своє самопочуття. Якщо у горлі відчувається легке першіння, чи нежить з`явився, або просто почуваєте себе якось не так, як завжди, краще відкладіть вакцинацію на кілька днів. Якщо ж все добре, і вам зробили щеплення, то будьте особливо обережними протягом тижня після вакцинації. Уникайте місць скупчення людей, носіть маску і будьте здорові!
- Спасибі Вам, Олено Миколаївно, за цікаву відверту розмову! А всім медикам щиро дякуємо за те, що стійко тримають оборону у боротьбі з підступним ворогом – коронавірусом та рятують життя.
Підготувала Олена Кубарєва,
фото Тетяни Корсуновської
– на оперативну лінію Національної поліції України 102.
Головне пам’ятати – насильству не має виправдань. Захистіть себе і своїх дітей!
Пенсійне забезпечення осіб з інвалідністю
Напередодні Міжнародного дня людей з інвалідністю до Головного управління Фонду області надійшло багато запитань щодо пенсійного забезпечення саме такої категорії осіб. Відповіді на питання надав начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій КОЗАК.
За яких умов призначається пенсія по інвалідності в солідарній системі?
Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності певного страхового стажу.
Вимоги до наявності страхового стажу залежать тільки від групи інвалідності?
Страховий стаж визначається його кількістю на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією, залежно від віку та групи інвалідності.
Для осіб з інвалідністю І групи: необхідно мати від 1 року до 10 років набутого страхового стажу. Наприклад, до досягнення 25 років (включно) —
1 рік, від 26 років до 28 років (включно) — 2 роки і т.д., а от вже від 54 років до 59 років (включно) — 10 років.
Для осіб з інвалідністю ІІ та ІІІ груп — від 1 року до 14 років. Наприклад, до досягнення особою 23 років (включно) — 1 рік, від 24 років до 26 років (включно) — 2 роки і т.д., а від 56 років до 59 років (включно) — 14 років.
Більш детально цю інформацію можна подивитись у ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Чи має значення для призначення пенсії коли саме настала інвалідність: на роботі, чи у позаробочий час?
Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи. Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, пенсії по інвалідності призначаються довічно.
Як залежить розмір пенсії від групи інвалідності?
Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: I група - 100% пенсії за віком; II група - 90% пенсії за віком; III група - 50% пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Звертаю увагу, що непрацюючі особи з інвалідністю II групи, які визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, та з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, за наявності страхового стажу, передбаченого законодавством.
Як бути зі страховим стажем для осіб, які отримали інвалідність внаслідок, наприклад, проходження строкової служби чи участі у масових акціях громадського протесту проти режиму Януковича (Революції Гідності)?
Якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, або внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013р. по 21 лютого 2014р. за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), у особи, яка звернулася за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013р. по 30 квітня 2014р., пенсія по інвалідності призначається незалежно від наявності страхового стажу.
Зазначеним особам встановлюється статус особи з інвалідністю внаслідок війни. Документальним підтвердженням статусу особи є посвідчення: «Інвалід війни».
Чи підлягають пенсії осіб з інвалідністю перерахункам у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність?
Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що з 1 грудня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становитиме 1934 грн.
У зв’язку з цим, органами Пенсійного фонду України вже проведений перерахунок складових пенсійних виплат, які базуються на розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: мінімальної пенсії за віком, доплати за понаднормативний стаж, підвищення, надбавок, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством.
Які надбавки встановлюються до пенсії по інвалідності?
До пенсії по інвалідності встановлюються надбавки (на догляд, на утриманців), підвищення, додаткові пенсії, пенсія за особливі заслуги перед Україною, якщо особа з інвалідністю має на них право відповідно до чинного законодавства, зокрема, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654:
– пенсіонерам, які не працюють та мають на своєму утриманні дітей до
18 років, надбавка до пенсії по інвалідності виплачується у розмірі 150 гривень на кожну дитину;
– особам з інвалідністю I групи, одиноким особам з інвалідністю II групи, які потребують постійного стороннього догляду або досягли пенсійного віку, одиноким особам з інвалідністю III групи, які досягли пенсійного віку, (крім осіб, які отримують державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю виплачується надбавка на догляд у розмірі 50 гривень.
Окрім того, проведено перерахунок надбавки, призначеної відповідно до Закону України «Про донорство крові та її компонентів». Розмір надбавки з 1 грудня 2021 року становитиме 239,30 грн.
Чи буде підвищений розмір пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни?
Так. Підвищено мінімальний розмір пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни, який становить: І група - 12571 грн (650% х 1934,00 грн), ІІ група - 10153,50 грн (525% х 1934,00 грн), ІІІ група - 6962,40 грн (360% х 1934,00 грн). Учасникам бойових дій, яким виповнилося 85 років і більше, встановлено відсоток як для осіб з інвалідністю внаслідок війни І групи – 650% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність – 12571 грн.
До того ж, у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає для осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій мінімальних розмірів, встановлюється щомісячна адресна допомога в сумі, що не вистачає до мінімального розміру пенсійних виплат.
А які зміни відбулись у пенсійному забезпеченні у людей з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи?
З 1 липня 2021 року набрав чинності Закон України від 29 червня
2021 року №1584-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині визначення мінімальних розмірів пенсій по інвалідності та розмірів мінімальних пенсійних виплат.
Відповідно до Закону, з 01.07.2021 підвищено мінімальний розмір пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відтак, розміри пенсії з інвалідності, що настала через каліцтво або захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності – 6000 грн; для II групи – 4800 грн; для III групи – 3700 грн; для дітей з інвалідністю – 3700 грн.
Також, з 1 липня 2021 року встановлено мінімальні розміри пенсійних виплат для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії.
Розраховані в залежності від розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік – 10340,35грн, розміри мінімальних пенсійних виплат становлять: для І групи (100%) – 10340,35грн; для ІІ групи (80%) – 8272,28грн; для ІІІ групи (60%) – 6204,21грн.