Не секрет, що власний приклад – найдієвіший засіб у вихованні дітей. Розуміючи це, представники ДП «СхідГЗК» разом зі своїми побратимами взялися проводити тематичні заняття з патріотичного виховання молоді в навчальних закладах Кропивницького, сел та селищ Кіровоградщини.
Маючи досвід відтворення історичних подій часів козацтва, відповідні костюми та інвентар, а головне – знання, патріотичний настрій та бажання популяризувати козацькі традиції, волонтери радо діляться своїми надбаннями з дітьми. У навчальні заклади вони приїздять на запрошення керівників. На заняттях розповідають вихованцям про життя козаків, їхні військові походи, про силу духу та відвагу. Не лише дітям, а й дорослим цікаво доторкнутися до унікальних артефактів. Цікаво, що серед представленої зброї частина знаходиться у приватній колекції одного з волонтерів, інша відтворена сучасними майстрами.
Цінність такого спілкування криється в тому, що є волонтери з бойовим досвідом, здобутим в зоні проведення операції Об’єднаних сил. Багато хто з них займається рукопашним боєм, бере участь у реконструкції історичних подій. Серед них представник Всеукраїнської федерації «Спас» Олександр Зобенко та голова профспілкового комітету Інгульської шахти Михайло Мельник (на фото). «Ми разом з колегами з шахти та однодумцями з Кропивницького об’єднали зусилля, щоб розповідати дітям про традиції, зокрема козачої доби, – розповідає Михайло. – Щоб діти знали історію України, займалися козацьким бойовим мистецтвом. Східні єдиноборства – це, звичайно, добре, але у нас є не менш гарні свої традиції, які ми намагаємося відроджувати, щоб передавати ці знання підростаючому поколінню. Пам’ятаєте козака Мамая, який уособлює народну силу духу, незламність волі в святій боротьбі з поневолювачами. На картинах Мамай сидить під дубом – символом роду людського. Коріння – це наші пращури, а крона дерева – майбутні покоління. Так от, чи буде зеленіти гілля, якщо не живити вологою коріння? Так і з нашою історією. Ми маємо її плекати, щоб зберегти для своїх дітей. Щиро дякую своїм друзям і побратимам, які беруть активну участь у цьому чудовому проєкті. Це працівники Інгульської шахти Олександр Сазанович та Віктор Жадан, Сергій Задорожній та інші».
Окрім старовинної зброї волонтери знайомлять дітей і з озброєнням сучасного українського війська (макети), розповідають про правила безпечного поводження зі зброєю, вибуховими матеріалами, знайомлять з побутом військових, демонструючи відповідне приладдя – армійські котелки, фляги. Таке розширене заняття нещодавно відбулося в школі м.Помошна на Кіровоградщині. Діти виявили неабияку цікавість як до історії українського козацтва, так і до сучасних військових формувань. Вони могли потримати зброю в руках, побачити вживу козацьке спорядження та однострій, які волонтери відтворили максимально реалістично.
«Люди вже втомилися від війни та прагнуть миру, і діти – не виняток, – вважає Михайло Мельник. – Тому наш головний меседж – захищати свою Батьківщину. Ситуація у сучасному світі диктує нам свої вимоги – кожен за необхідності повинен вміти боронити рідну землю. В цьому і криється головна суть. Ми не готуємо дітей до війни, ми виховуємо захисників, справжніх козаків та козачок, які у разі необхідності зможуть стати на захист своєї родини та країни. З давніх-давен так повелося в Україні, що українці – захисники, а не загарбники».
* * *
4 грудня працівники ДП «СхідГЗК» – захисники України, волонтери, керівники клубів патріотичного виховання взяли участь в урочистостях до Дня Збройних Сил України, що пройшли в Новомиргородській територіальній громаді біля меморіального комплексу Захисникам України. Зі святом всіх присутніх привітали голова Кіровоградської обласної ради Сергій Шульга, голова Новоукраїнської районної ради Олександр Небога та директор Обласного ресурсного центру допомоги учасникам АТО та ВПО Інеса Колпак. Лунали щирі слова подяки на адресу захисників, учасники АТО/ООС були нагороджені Почесними грамотами та подяками Кіровоградської обласної ради, відзнакою обласної ради «За мужність і відвагу».
Підготувала Тетяна Корсуновська