Прийміть вітання!
Щиро вітаємо колектив інгульчан та шановних ветеранів із 55-річним ювілеєм Інгульської шахти ДП «СхідГЗК»!
Відкриття Мічуринського родовища, заснування Інгульської шахти стало важливою подією у житті Кіровоградщини та урановидобувної галузі країни. За 55 років діяльності інгульчанами видано на-гора 39 млн тонн гірничої маси. Інтенсивний розвиток шахти прийшовся на 1970-80-ті роки: у цей період гірники видобували не менше 1 мільйона тонн руди на рік.
Інгульська шахта відіграє важливу роль у соціально-економічному розвитку регіону та відзначена найвищою нагородою Кіровоградської області - Почесним знаком «Честь і слава Кіровоградщини».
Шановні інгульчани!
Ваша цілеспрямованість, злагодженість у роботі, взаєморозуміння додають впевненості в успішному майбутньому нашого підприємства, надихають на вирішення важливих задач. Щиро бажаємо вам міцного здоров’я, успіхів, нових досягнень, миру, добробуту і злагоди!
Адміністрація, профспілки, рада ветеранів ДП «СхідГЗК»
Як усе починалося
У 60-ті роки минулого сторіччя Східний гірничо-збагачувальний комбінат активно розбудовувався. Для стабільного забезпечення виробництва сировиною було важливо здійснювати активний пошук покладів уранових руд. Кіровська експедиція розвідала нові уранові родовища на Кіровоградщині, які увійшли до складу комбінату.
Так, у 1964 році при здійсненні розвідувального буріння на воду у заплаві річки Інгул було відкрите Мічуринське родовище. Після цього розпочалася розвідка і затвердження запасів, а у 1966 р. – забито символічний кілочок на місці закладки ствола шахти «Північна». Силами 37-ї геологорозвідувальної партії Кіровської експедиції (ГРЕ-37) швидкими темпами були пройдені розвідувальний ствол шахти «Допоміжна» глибиною 150 м та система розвідувальних виробок горизонту 150 м в обсязі близько 6 тисяч погонних метрів. Невдовзі було розпочато вскриття родовища шахтними стволами «Північний» та «Південний», які були пройдені до глибини 350 м силами шахтопрохідницького управління тресту «Кривбасшахтопроходка».
2 лютого 1967 року створено рудоуправління №2 Східного ГЗК. Трудовий колектив сформувався з працівників, які прибули з Криворіжжя, Жовтих Вод, Середньої Азії.
Перший залізничний состав з рудою було відправлено на гідрометалургійний завод у 1971 році, а у 1975-му шахта вийшла на проєктну потужність, видавши протягом року «на гора» 1 мільйон тонн товарної руди.
На фото з архіву: погрузка першого вагону руди, 1971 рік.
Історія Інгульської шахти в цифрах і фактах
1964-1967 роки – детальна розвідка і затвердження запасів;
1965-1967 роки – пройдено ствол шахти «Допоміжна» і проведена система розвідувальних гірничих виробок на горизонті 150 метра, розпочато розкриття родовища шахтними стволами «Північний» та «Південний»;
1967 рік – 2 лютого створено рудоуправління №2 СхідГЗК;
1967 рік – завершено поглиблення ствола шахти «Допоміжна». До Кіровограду прибули перші спеціалісти з Тернів та Жовтих Вод. Розпочато формування прохідницьких бригад. Виконана перша швидкісна проходка бригадою І.Федуна. Освоєна бурова каретка СБКН-2С. Проведені прохідницькі роботи з першого очисного блоку. Затверджені запаси, які дозволяють добувати 1 млн тонн руди щорічно впродовж 25 років. З Тернів до Кіровограду перевезені перші бурові станки, розпочато будівництво об’єктів шахти «Допоміжна» і житлових комплексів.
1969 рік – у травні завершена проходка стволів шахт «Північна», у грудні – «Південна»;
1970 рік – введена в експлуатацію їдальня на 350 місць;
1971 рік – введена в експлуатацію перша черга рудника, видані перші вагонетки руди по стволах шахт «Допоміжна» та «Північна». У червні направлений перший залізничний состав з рудою («вертушка») на переробку на гідрометалургійний завод у м.Жовті Води;
1972 рік – створено БМУ №5;
1973 рік – введена в експлуатацію друга черга рудника;
1974 рік – видано перший скіп з рудою;
1975 рік – досягнута проєктна потужність в 1 млн тонн товарної руди, досягнення підтримувалося до 1989 року;
1976 рік – відкрита поліклініка МСЧ №1;
1977 рік – очисна бригада А.Жаровського та прохідницька бригада В.Лихолобова визнані кращими в Міністерстві середнього машинобудування;
1979 рік – шахта визнана кращою в Міністерстві середнього машинобудування з питання культури виробництва;
1988 рік – створено Інгульське рудоуправління, розпочато дослідно-промислове відпрацювання Центрального родовища, завершена проходка транспортного штреку РЕ-4 між «Північним» і «Центральним» родовищами;
1993 рік – створено Інгульський рудник, на баланс міста передано житловий фонд, інфраструктуру, дитячі садки;
1999 рік – розпочато експеримент з отримання металу методом блокового вилуговування;
2011 рік – введений в експлуатацію пересувний рудосортувальний комплекс з переробки відвалів забалансових руд потужністю 100 тис. тонн гірничої маси в рік;
2017 рік – Інгульській шахті продовжено термін дії спеціального дозволу на користування надрами, надано гірничий відвід на подальшу розробку Мічурінського та Центрального родовищ;
2018 рік – проведені заходи з поліпшення якості очисних шахтних вод на УОШВ шахти;
Інгульська шахта відзначена найвищою нагородою Кіровоградської області Почесним знаком «Честь і слава Кіровоградщини».
Історія продовжується…
Довідково
Інгульська шахта розташована у безпосередній близькості від м.Кропивницький (в с.Неопалимівка на відстані 8 км у південно-східному напрямку від обласного центру). Відпрацьовує Мічурінське і Центральне родовища урану. Рудні поклади відпрацьовуються на глибинах від 160 до 420 метрів.
За 55 років діяльності Інгульською шахтою:
- видано 39 млн тонн гірничої маси;
- пройдено 470 км гірничих виробок;
- пробурено 6,8 тис. км свердловин.
Найглибша свердловина, пробурена з поверхні – глибиною 90 метрів діаметром 315 мм (закладочна свердловина).
Роль Інгульської шахти в житті Кропивницького
Наявність потужного виробництва на території громади позитивно впливає на її соціально-економічний розвиток. Це підтверджують цифри і факти з історії Інгульської шахти, які варто пригадати з нагоди її 55-річного ювілею.
- У період з 1967 по 2001 рік за рахунок коштів підприємства для працівників Інгульської шахти було побудовано близько 3 тисяч квартир загальною площею 168 тис. м2.
- У мікрорайоні Шкільний шахтою збудована одна з кращих у місті середня школа на 1320 учнів зі стадіоном, спортзалом, майстернями, а також два дошкільні заклади.
- У сосновому лісі на околиці міста була зведена багатоповерхова будівля спеціалізованої медико-санітарної частини №6, розрахованої на 225 лікарняних ліжок.
- Улюбленим місцем відпочинку шахтарських родин стала база відпочинку «Гірник» у мальовничому куточку під Кропивницьким (112 спальних місць).
- Коштом підприємства у Кіровограді було побудовано найбільший в області Будинок піонерів, побутові котельні, лінію газопроводу (4,2 км), водовод з насосними станціями потужністю до 12 тис.м3 питної води на добу, спортивний зал із боротьби дзюдо. В центрі міста за кошти ДП «СхідГЗК» побудовано АТС на 10 тисяч номерів. Шахта взяла дольову участь у будівництві пожежної частини міста Кіровограда.
- Протягом 55-річної історії Інгульською шахтою були перераховані мільйони гривень у вигляді податків та зборів, а також кошти в рамках програм соціального партнерства, які відіграють суттєву роль у економічному розвитку міста.
Якість продукції – запорука успішності підприємства
Розвиток та успішна діяльність підприємства залежать, в першу чергу, від якості його готової продукції. Функції контролю за суворим дотриманням технічних параметрів виробництва, впровадження ефективних систем управління якістю на ДП «СхідГЗК» покладені на службу технічного контролю. Її співробітники працюють в управлінні підприємства, на РМЗ, ДХЗ, ГМЗ.
Працівники служби технічного контролю, робоче місце яких розташовано в управлінні підприємства, щоденно надають керівництву оперативні дані про видобування і якість уранової руди, виготовлення основних видів продукції. Ведуть контроль за кількісними та якісними показниками руди, яка надходить на ГМЗ, і виготовленого уранового оксидного концентрату. Забезпечують підготовку необхідних документів для реалізації готової продукції комбінату.
Співробітники служби ТК, які працюють на ГМЗ, РМЗ, ДХЗ, ретельно здійснюють контроль за якістю продукції, що випускається відповідними підрозділами згідно з вимогами стандартів, технічних умов, затверджених зразків, умов поставки та договорів.
Свою основну продукцію – урановий оксидний концентрат підприємство випускає у відповідності до ТУУ 24.4-14309787-095:2016. В цьому є заслуга і служби технічного контролю. Колектив служби невеликий. Переважно це контролери за спеціальностями, які стежать за якістю продукції, освоюють нові методи контролю за допомогою автоматизованої системи обліку. Очолює службу Андрій Коркін.
У цьому році службі ТК виповнюється 45 років. За цей час у колективі виросло не одне покоління професіоналів. Досвід роботи старожилів служби успішно переймає молодь, опановуючи існуючу систему оцінки якості продукції та працюючи над вдосконаленням цього процесу. Особлива увага фахівців служби ТК спрямована на споживача – жодне зауваження чи побажання не залишається поза увагою та обов’язково втілюється в практичних рішеннях.
Щиро вітаємо колектив служби технічного контролю підприємства з 45-річчям з побажаннями міцного здоров’я, нових виробничих досягнень, миру, злагоди та усіляких гараздів!
ДП «СхідГЗК» постачає кисень до лікарень
СхідГЗК як соціально-відповідальне підприємство готове знову підставити плече громадам під час чергової хвилі поширення COVID-19.
З листопада минулого року комбінат за потреби постачає кисень до лікарень Дніпропетровщини та Кіровоградщини.
Кисень виробляється на ремонтно-механічному заводі комбінату для виробничих потреб підрозділів підприємства, а також відпускається стороннім споживачам, в тому числі і медичним установам нашого регіону. Загалом станція розрахована на виробництво 1100 балонів кисню об’ємом 40 літрів на місяць.
У минулу хвилю коронавірусу лікарні Дніпропетровщини та Кіровоградщини отримували від СхідГЗК близько 3,5 тис. куб.м стисненого кисню на місяць. Протягом листопада-грудня 2021 року РМЗ відвантажив 520 балонів Петрівській центральній районній лікарні, 221 – Олександрійській центральній районній лікарні, для Жовтоводської міської лікарні благодійниками закуплено 138 балонів з киснем.
Петрівська центральна районна лікарня і у 2022 році продовжує співпрацювати з комбінатом щодо постачання стисненого кисню.
Запит лікарень на кисень від СхідГЗК може зрости вже у лютому, оскільки в Україні набирає обертів нова хвиля захворювань на COVID-19. Як повідомив в.о. директора заводу Сергій Ульянов, за потреби РМЗ готовий відвантажувати наповнені кисневі балони лікарням, щоб врятувати якомога більше людських життів та підтримати громади у боротьбі з коронавірусом.
Підготувала Тетяна Корсуновська
Cтворено робочу групу
Головою Кіровоградської обласної державної адміністрації підтримана ініціатива керівництва ДП «СхідГЗК» та розпорядженням від 26.01.2022 № 26-р створена обласна робоча група щодо вирішення проблемних питань закриття Смолінської шахти державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».
Очолила обласну робочу групу голова Кіровоградської ОДА Марія Чорна, до складу групи увійшли заступник голови ОДА Сергій Поліщук, перший заступник голови облради Юрій Семенюк, директори департаментів ОДА, депутати обласної ради, селищний голова Смоліного Микола Мазура. Від ДП «СхідГЗК» – в.о.першого заступника генерального директора Ігор Яговдик, помічник генерального директора Олександр Сорокін, в.о. директора Смолінської шахти Ігор Кириченко.
Завданням робочої групи є забезпечення організації та координації роботи з напрацювання пропозицій щодо мінімізації негативних соціально-економічних наслідків закриття Смолінської шахти.
Підготувала Тетяна Гожуляніна
Ювілей Жовтоводської міської лікарні
28 січня у Палаці культури відбулися урочистості з нагоди 70-річчя Жовтоводської міської лікарні. У Великій залі Палацу зібралися усі покоління жовтоводських медиків - і ветерани, і ті, хто сьогодні стоїть на сторожі охорони здоров'я громади.
Жовтоводська лікарня - ровесниця Східного гірничо-збагачуваного комбінату. Вони були засновані в одному році (1951) з різницею у кілька місяців. І створювався лікувальний заклад для обслуговування працівників Східного ГЗК.
Щирі привітання та вдячність за сумлінну працю на адресу медиків прозвучали від Жовтоводської міської влади та Дніпропетровської облради. Серед гостей, які прийшли привітати колектив Жовтоводської міської лікарні з ювілейною датою, були в.о. першого заступника генерального директора ДП «СхідГЗК» Ігор Яговдик та голова Східної об'єднаної організації профспілки Віталій Скуба. Від імені Атомпрофспілки В.Скуба вручив медикам подарунки, а кращі працівники були відзначені грамотами та подяками.
Святкову концертну програму для винуватців урочистостей підготував колектив Центру дитячої та юнацької творчості.
Тетяна Корсуновська, фото автора
Екскурс в історію
Медико-санітарний відділ-19 МОЗ СРСР (потім – СМСЧ-9, нині – Жовтоводська міська лікарня) було створено у грудні 1951 року для медичного обслуговування працівників уранодобувного підприємства №9 (нині ДП «СхідГЗК») та членів їх родин. У структуру МСВ-19 входили МСЧ 1 у м.Терни і МСЧ 2 у селищі Жовта Річка. Заклад розвився дуже стрімко. За направленням МОЗ СРСР до Медико-санітарного відділу прибували молоді спеціалісти, росла мережа, будувалися нові лікувальні корпуси, які оснащувалися для того часу сучасною технікою та обладнанням.
Максимального розвитку медсанчастина досяла у 70-80-ті роки XX ст. У 1986 році до складу МСВ-19 входили 3 медсанчастини: базова лікарня у м.Жовті Води, медсанчастини у Кіровограді (нині м.Кропивницький) та смт Смоліне, 2 санітарно-епідеміологічні станції, санаторій-профілакторій на 250 місць, 7 аптек. Амбулаторно-поліклінічна допомога надавалась у 5 поліклініках та 16 медпунктах, розташованих на промислових підприємствах. Ліжковий фонд складав 880 місць, чисельність персоналу – 1916 осіб, у тому числі 392 лікаря.
90-ті роки увійшли в історію закладу, як період реформувань, перетворень, зменшення фінансування, скорочення ліжкового фонду та працівників. Саме у цей період відбулося перетворення МСВ-19 у ДЗ «СМСЧ №9» МОЗ України. У структурі медсанчастини залишилися лише багатопрофільний стаціонар на 520 ліжко-місць, 3 поліклініки, денний стаціонар на 40 місць. Незважаючи на всі труднощі СМСЧ-9 було визнано однією із кращих лікувальних установ МОЗ України. Колектив медиків м.Жовті Води неодноразово нагороджувався Почесними грамотами та дипломами, семи лікарям присвоєно почесне звання «Заслужений лікар України» та ще сім захистили кандидатські дисертації.
Останнє десятиріччя стало для лікувального закладу періодом стрімких бурхливих перетворень: зміна відомчої підпорядкованості з МОЗ України до Жовтоводської міської ради; відокремлення екстреної медичної допомоги; перетворення єдиного лікувального закладу на КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» та КНП «Жовтоводська міська лікарня»; впровадження електронних технологій на рівні кожного лікуючого лікаря.
Сьогодні Жовтоводська міська лікарня – консультативна поліклініка, багатопрофільний стаціонар (хірургічний, терапевтичний профіль, пологове відділення, ковідне відділення) на 172 ліжка, допоміжні лікувально-діагностичні та господарчі підрозділи. Роботу закладу забезпечують 404 працівники, у тому числі 73 лікарі. Очолює лікарню Наталія Візер.