Питання діяльності СхідГЗК обговорили на Конгресі

17 жовтня у Кропивницькому відбулося обласне засідання членів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України за участю заступника керівника Офісу Президента, Виконавчого секретаря Президії Конгресу Олексія Кулеби.

Захід як майданчик для діалогу та вирішення нагальних питань регіону обʼєднав керівництво області, народних депутатів, представників центральних органів державної влади, голів районних військових адміністрацій, районних рад, міських, селищних, сільських голів, представників громад. ДП «СхідГЗК» представляв т.в.о. генерального директора підприємства Ігор Бугайов.

«Конгрес місцевих та регіональних влад – важлива подія. Це інструмент та можливість спілкування з представниками територіальних громад, місцевого самоврядування. Ми розробили такий комунікаційний майданчик для того, щоб мати можливість оперативно вирішувати всі наші питання», – зазначив Олексій Кулеба.

Під час зустрічі учасники обговорили заходи з фізичного захисту об’єктів критичної інфраструктури, вирішення проблемних питань діяльності державних урановидобувних підприємств на території області, пріоритети соціально-гуманітарної сфери в умовах воєнного стану тощо.

Як відмітив перший заступник начальника Кіровоградської ОВА Павло Конопко, з 2020 року ДП «СхідГЗК» перебуває у режимі реальної загрози зупинки виробництва. Одна з основних причин кризового стану підприємства – відсутність протягом багатьох років єдиної державної стратегії щодо розвитку уранової галузі та відсутність державної підтримки таких підприємств. Ефективними заходами з урегулювання кризової ситуації на державному рівні Кіровоградська ОВА вбачає:

- об'єднання ДП «СхідГЗК» з ДП «НАЕК «Енергоатом»;

- опрацювання питання щодо виділення коштів на ліквідацію кредиторської заборгованості ДП «СхідГЗК», зокрема і з виплати заробітної плати працівникам;

- дотування уранового виробництва за рахунок державних коштів;

- прийняття Закону України №7447.

«Енергетична незалежність є такою ж важливою як і захист нашої держави, – зазначив у своєму виступі Павло Конопко. – У цій ситуації можливо і потрібно збільшувати видобуток руди і виробництво уранового концентрату до 1 тис. 200 тонн на рік. За 9 місяців поточного року СхідГЗК вироблено лише 266 тонн уранового оксидного концентрату. При підтримці держави і належній організації технологічного процесу підприємство могло б видавати до 2 тис. 400 тонн уранового концентрату на рік та забезпечувати вітчизняним продуктом усі 15 блоків атомних електростанцій. Але без державної підтримки і фінансування розвиток цієї галузі неможливий».

За даними МАГАТЕ, щорічно потрібно близько 60 тис.тонн урану для забезпечення паливом 410 діючих атомних електростанцій у світі. До 2040 року попит може сягнути 100 тис.тонн на рік. За словами генерального директора МАГАТЕ, це вимагатиме подвійного збільшення видобутку урану, порівняно з нинішнім рівнем.

Розділ: