Архів – це не тільки історія підприємства, а ще й реальна допомога людям. Сьогодні фонди технічного архіву ДП «СхідГЗК» налічують понад 50 тисяч одиниць зберігання документальних матеріалів – наукового, геологічного, гірничого, проєктного характеру. Тут є документи з основної діяльності та з особового складу підприємства, датовані жовтнем 1943 року, а є більш поважного віку – 1912 року.
Найчастіші відвідувачі архіву підприємства - колишні його працівники та ветерани. Вони звертаються до зберігачів фондів за довідками про заробітну плату, трудовий та пільговий стаж. Так, протягом минулого року працівниками технічного архіву підприємства видано 500 довідок. А це великий обсяг роботи. Не так просто перебрати купу документів у пошуках потрібного. Тим паче, якщо зважати на те, що у технічному архіві ДП «СхідГЗК» працює два співробітники – завідувач Юлія Вінник та інспектор Світлана Зубова.
- Наразі новим напрямком нашої роботи є надання необхідної документації працівникам пенсійного фонду для проведення зустрічної перевірки довідок для призначення пенсій, виданих підприємством, - розповідає Юлія Вінник. – Ми тісно співпрацюємо з різними підрозділами, відділами та службами СхідГЗК. Так, на основі наданих архівних матеріалів служба по роботі з персоналом формує пільгові довідки, а розрахунковий відділ – довідки про розмір заробітної плати.
Та не тільки колишні працівники підприємства звертаються по допомогу до технічного архіву. Його частими відвідувачами є працівники різних підрозділів комбінату. Так, при проведенні потужних ремонтів на сірчанокислотному виробництві знадобилася технічна документація щодо обладнання цеху. Працівники РМЗ були здивовані швидкістю надання їм усіх необхідних документів, які не один десяток років зберігалися в архіві. Послугами технічного архіву часто користуються і співробітники проєктного відділу підприємства. Архівні матеріали є підставою і для видачі дублікатів втрачених кваліфікаційних посвідчень. Цю роботу у співпраці з архівом проводять працівники відділу підготовки кадрів.
Щоб документальні матеріали витримали такий інтенсивний ритм, вони підшиваються та переплітаються у цупкі палітурки. Цю роботу допомагають виконувати працівники дільниці з ремонту та обслуговування об’єктів. Ось така командна робота.
А починається пошук необхідних документів часто-густо з відділу документального забезпечення комбінату. Саме сюди звертаються колишні працівники підприємства зі своїми питаннями, пошук вирішення яких продовжується у технічному архіві. «До нашого архіву люди звертаються дуже часто, - розповідає начальник відділу документального забезпечення Інна Ярошенко. – Нам вони залишають заповнений відповідний бланк, який ми спрямовуємо співробітникам архіву. Якщо ж людина проживає в іншому місті, то переписку з нею ведемо за допомогою електронної пошти. Кожен із нас коли-небудь звернеться до архівної установи. Адже це життя, і в силу обставин людині потрібні довідки, підтвердження, якісь додаткові дані. Тому роботу архівних установ не можна недооцінювати. Інколи збережений документ може змінити долю. При зверненні до пенсійного фонду саме архів є тією останньою інстанцією, яка допомагає встановити істину. Хочу подякувати Юлії та Світлані за комфортну співпрацю. Бажаємо дівчатам технічного архіву насампред міцного здоров'я та фінансової стабільності. Продовжуйте поєднувати в собі тендітність та велику силу, доброту та твердість характеру, витонченість та красу, відчуття гумору та мудрість. Будьте завжди бадьорими, щирими та коханими. Нехай здійсняться найзаповітніші мрії».
Знайти свій документ через 37 років
Ця історія розпочалася у далекому 1987 році. Юного випускника профтехучилища направили на роботу на Східний гірничо-збагачувальний комбінат. У відділ кадрів підприємства юнака привів виробничий майстер. Тут новоспечений молодий спеціаліст залишив своє свідоцтво про закінчення ПТУ, натомість отримав направлення для проходження медкомісії для оформлення на роботу. Втім вже на виході з будівлі відділу кадрів комбінату юнак відчув, що не горить бажанням працювати теслярем. Тим паче, що вже мав пропозицію іншого роботодавця працювати водієм. Без роздумів він відправив видані йому папери в найближчу урну і попрямував по своїх справах. А документ про освіту так і залишився у відділі кадрів комбінату.
Життя йшло своїм ходом: одруження, діти, переїзд в інше місто, пропозиція нової роботи. Але для працевлаштування потрібен був документ про освіту. Молодий чоловік шукав його у відділі кадрів, а про наявність архіву на підприємстві і не здогадувався. Тому тоді пошуки не були успішними.
З тих пір минув не один десяток років. Герой нашої історії став першокласним водієм, живе з сім’єю в Жовтих Водах. Одного разу у розмові з друзями випадково дізнався, що на СхідГЗК працює архів підприємства, де документи зберігаються 75 років. Вирішив спробувати віднайти там і своє свідоцтво про закінчення ПТУ. Яким же було його здивування, коли через пару днів після звернення йому зателефонували з архіву підприємства та повідомили про те, що знайшли документ. Він був у тому ж первозданному вигляді, як і 37 років тому.
Ще одна цікава історія
Свого часу ветеранка праці РМЗ не приватизувала свою квартиру, а коли вирішила таки навести лад у документах, то виявила, що згубила ордер на житло. Через понад як три десятиліття з надією відшукати докази жіночка звернулася до технічного архіву ДП «СхідГЗК». Перебравши купу документів, його співробітниці таки знайшли потрібний. Це був складений профкомом список працівників комбінату, яким у далекому 1986 році видали ордери на новенькі квартири. Сили цього документу вистачило для підтвердження права власності на житло.
І таких історій зі щасливим кінцем працівниці технічного архіву підприємства знають чимало.
* * *
Документальні матеріали у технічному архіві ДП «СхідГЗК» зберігаються 75 років. Весь цей час вони знаходяться на великих полицях, чітко систематизовані та організовані для зручної роботи. Для тривалого зберігання документів у належному стані важлива відповідна температура та вологість приміщення. Наразі, через складне фінансове становище підприємства, цю умову виконувати складно. Втім співробітники технічного архіву і його відвідувачі впевнені, що важлива робота зі збереження історії СхідГЗК буде і надалі на гідному рівні, як і усі попередні 65 років.
- Хочу подякувати колективам усіх підрозділів підприємства, з якими нам доводиться співпрацювати. Тільки командна робота дає такий потужний результат, – говорить Юлія Вінник. – Окремі теплі слова адресую ветеранам підприємства, які свого часу завідували технічним архівом – це Емма Захарівна Щепочкіна та Ніна Іванівна Онищенко. Сьогодні ми гідно продовжуємо вести архів СхідГЗК. 65 років – це солідний вік. Бажаю нашому підприємству стабільної роботи, щоб фонди технічного архіву і надалі поповнювалися новими документальними матеріалами. Добробуту, Перемоги та миру всім нам!