Депутати Жовтоводської міської ради звернулися до керівництва держави з вимогою прискорити вирішення питання продовження Інгульській та Смолінській шахтам ДП «СхідГЗК» терміну дії спецдозволів на користування надрами

 

18 серпня депутати Жовтоводської міської ради зібралися на позачергову сесію, щоб обговорити ситуацію, яка склалася з продовженням Інгульській та Смолінській шахтам терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами. Дане питання було єдиним в порядку денному зібрання депутатів. На пленарному засіданні виступив головний геолог ДП «СхідГЗК» Василь Синчук, доповів про роботу проведену адміністрацією та профспілковою організацією СхідГЗК і шахт. Жовтоводська громада стурбована такою ситуацією, оскільки ДП «СХідГЗК» та уранові шахти є для Жовтих Води та територіальних громад Кіровоградського регіону не тільки містоутворюючим, а і бюджетоутворюючим підприємством. Після обговорення питання депутати Жовтоводської міської ради одноголосно затвердили текст звернення до Президента, Верховної Ради, Ради національної безпеки та оборони, Кабінету Міністрів та Державної служби геології та надр України.

 

ЗВЕРНЕННЯ

Ми, депутати Жовтоводської міської ради, занепокоєні ситуацією, яка склалася з продовженням дії спеціальних дозволів на користування надрами Державному підприємству «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», що розташоване в місті  Жовті Води.

Державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (далі ДП «СхідГЗК») є єдиним в Україні підприємством, що здійснює  видобуток уранових руд, їх переробку та виробництво закису-окису урану, з якого виготовляється ядерне паливо для атомних електростанцій України, та входить до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки Держави Україна (Постанова Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 83).

ДП «СхідГЗК» є містоутворюючим підприємством, яке забезпечує робочими місцями 2900 мешканців міста, що складає 38% загальної чисельності працюючих міста (загальна чисельність штатних працівників підприємства складає більше 7,3 тис. осіб). Бюджет міста Жовті Води є на 2/3 дотаційним і наповнюється, в основному, за рахунок сплати підприємствами, установами та організаціями податку на доходи фізичних осіб і земельного податку та орендної плати за землю. Частка податку на доходи фізичних осіб, що сплачується ДП «СхідГЗК», в загальній сумі надходжень податку по місту складає 40%. Розмір плати за землю ДП «СхідГЗК» складає 38,8% загальної суми надходжень до бюджету міста за цією статтею.

Необхідно відмітити, що підприємство є добросовісним платником податків і платежів до бюджетів різних рівнів, має високий рівень соціальної відповідальності та ніколи не залишається осторонь проблем міста.

У своїй структурі ДП «СхідГЗК» має відокремлені структурні підрозділи, які не є самостійними юридичними особами і на яких здійснюється видобування уранових руд, а саме  Інгульську та Смолінську шахти. Термін дії спеціальних дозволів на користування надрами закінчився, що призвело до вимушеної зупинки видобування руди Інгульською та Смолінською шахтами.

Внаслідок цього, ДП «СхідГЗК» не має можливості виконати виробничу програму за червень - серпень 2017 року та втратило значні обсяги у випуску ураново-оксидного концентрату, недоотримало прибуток від випуску продукції. Великих втрат зазнає Державний бюджет України та місцеві бюджети від ненадходження податків, зборів та валютної виручки від продажу переробленої руди у вигляді ураново-оксидного концентрату на експорт.

Крім того, призупинення роботи Інгульської та Смолінської шахт створює передумови для зриву зовнішньоекономічного контракту на постачання в Україну ядерного палива, в якому сировинною складовою є природний уран виробництва ДП «СхідГЗК», що ставить під загрозу енергетичну безпеку країни.

ДП «СхідГЗК» завчасно, більше ніж за шість місяців до закінчення строку дії спеціальних дозволів на користування надрами, направило до Державної служби геології та надр України заяви про продовження дії спеціальних дозволів.

Разом з тим, станом на сьогодні, питання продовження дії спеціальних дозволів для ДП «СхідГЗК» Державною службою геології та надр України з невідомих причин не вирішено.

На підставі вищевикладеного, з метою недопущення негативних наслідків для єдиного в Україні державного підприємства з видобутку та переробки уранових руд і його семитисячного трудового колективу, враховуючи, що стабільна робота ДП «СхідГЗК» є запорукою існування міста Жовті Води та енергетичної безпеки держави України, звертаємося до Вас з проханням втрутитися в ситуацію, що склалася, та прискорити вирішення питання продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами з метою видобутку уранових руд для Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».

Розділ: