15 вересня на базі Смолінської шахти ДП «СхідГЗК» відбулося перше засідання робочої групи з розробки Концепції Державної екологічної програми зняття з експлуатації уранових об’єктів.
В засіданні взяли участь члени робочої групи: В. Смовженко, головний спеціаліст відділу розвитку атомно-промислового комплексу департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості, С.Дробот, генеральний директор ДК «Ядерне паливо», О.Чорноіваненко, голова Кіровоградської облради, А.Коломійцев, заступник голови Кіровоградської ОДА, Ю.Шмельов, т.в.о.генерального директора ДП «СхідГЗК», В.Косаренко, директор Смолінської та Новокостянтинівської шахт, М.Мазура, голова Смолінської селищної ради, А.Чередниченко, в.о. директора ДП «УкрНДПРІ промтехнології», А.Карпов, заступник голови СООП, М.Кавун, голова ПК Смолінської шахти та ряд спеціалістів вище зазначених служб, підприємств та організацій. Головував - генеральний директор ДК «Ядерне паливо» Сергій Дробот. На порядку денному засідання було три питання, а саме:
- Стан виконання плану роботи робочої групи з підготовки Концепції Державної цільової екологічної програми зняття з експлуатації уранових об’єктів, затвердженого ДК «Ядерне паливо» 10 грудня 2016 року;
- Розгляд пропозицій, схвалення проекту завдання на проектування техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) зняття з експлуатації Смолінської шахти.
- Визначення джерел фінансування розробки ТЕО.
У вступному слові С.Дробот зупинився на важливості створення такої робочої групи та її завданнях. Акцентував увагу присутніх на тому, що в Україні є прикрий досвід зупинки уранового об’єкту - Придніпровського хімічного заводу, та чисельні негативні наслідки для території та мешканців Кам’янського. Така ситуація склалася внаслідок відсутності на рівні держави методології, технічних рішень, пов’язаних з наслідками зняття з експлуатації уранових об’єктів, які мають враховувати як соціальні фактори, так і економічні та екологічні. С.Дробот сказав: «Рано чи пізно ми будемо вирішувати питання зняття уранового об’єкту з експлуатації і на ДП «СхідГЗК». На сьогодні треба планувати не закриття, а розробляти дієві інструменти, які дозволять оперативно вирішувати і упереджувати всі наслідки зупинки таких об’єктів. Тому мета Концепції Державної цільової програми і в цілому діяльності нашої робочої групи – розробка заходів, які необхідно буде реалізувати, коли рішення про зупинку будуть прийняті».
З першого питання доповів С.Дробот та зазначив, що план роботи робочої групи містить 12 етапів. На сьогодні завершено виконання першого етапу, розроблено проект ТЕО, який розглянуто та схвалено науково-технічними радами ДК «Ядерне паливо» та Міненерговугілля. За термінами плану усі заходи виконані, робоча група працює ефективно.
З другого питання виступив заступник головного інженера ДП «СхідГЗК» Борис Кривохін, який зазначив, що одним із завдань плану роботи групи є розробка завдання на проектування ТЕО зняття з експлуатації Смолінської шахти. Він ознайомив присутніх з історією Ватутінського родовища, виробничою діяльністю шахти, проінформував про географічні особливості розташування, інфраструктуру і підземні об’єкти підрозділу. Окремо зупинився на залишкових запасах руди та продуктивних горизонтах видобутку. За підрахунками експертів даних запасів при сьогоднішніх об’ємах видобутку руди вистачить на п’ять років. Б.Кривохін повідомив, що згідно з діючим законодавством при знятті уранових об’єктів з експлуатації передбачаються три шляхи: ліквідація, перепрофілювання, консервація об’єкту. Всі три шляхи будуть розглядатися в техніко-економічному обґрунтуванні. Робоча група обговорила питання працевлаштування працівників шахти та спроможності територіальних громад регіону, можливі екологічні наслідки за всіма трьома шляхами. Зауваження та пропозиції членів робочої групи будуть враховані при формуванні завдання на проектування.
Сергій Дробот, доповідаючи з третього питання, акцентував увагу на тому, що надалі робота буде відбуватися в двох напрямках: науково-дослідні роботи, пов’язані з зняттям об’єктів з експлуатації, та технічна частина питання. Визначено фінансовий ресурс, який необхідно залучити для виконання цих робіт – 1,5 млн. грн. Що стосується проведення науково-дослідних робіт, то вони включені до плану науково-дослідної діяльності Міненерговугілля та будуть фінансуватися за державні кошти в сумі 600 тис. грн. Фінансування технічних заходів проекту буде здійснюватися ДП «СхідГЗК» - 900 тис. грн. Це лише перший етап, і завершити роботу з розробки ТЕО необхідно в 2018 році. Надалі будуть здійснюватися роботи з проектування та виготовлення технічної документації.
Слід також зазначити, що вітчизняного досвіду зняття уранових об’єктів з експлуатації Україна не має, тому в ході засідання було обговорено питання залучення міжнародних організацій і підприємств. Як доповів С.Дробот, сьогодні така робота вже ведеться, отримано схвалення з боку Федерального Міністерства Німеччини щодо участі їх спеціалізованих державних підприємств у розробці Концепції. Є підтвердження, щодо можливої участі в роботі робочої групи представників Міжнародної агенції з атомної енергетики. «У нас попереду дуже складна робота, - підвів підсумки засідання робочої групи С.Дробот. – Відводимо на розробку та затвердження Державної цільової екологічної програми зняття з експлуатації уранових об’єктів три роки. В 2020 році ми повинні мати програму, заходи на її виконання, визначені джерела фінансування». На завершення генеральний директор ДК «Ядерне паливо» Сергій Дробот подякував учасникам робочої групи за продуктивну роботу та висловив сподівання на конструктивну співпрацю всіх суб’єктів розробки програми і надалі.
Підготувала Олена Малоок, фото Анатолія Шкіньова.