29-30 жовтня в Славутичі відбулася Міжнародна конференція «Збереження і передача знань про досвід експлуатації ядерних установок», організована Українським ядерним товариством (УкрЯТ) при підтримці Спілки ветеранів атомної енергетики та промисловості України (СВАЕПУ). Для участі у конференції зібралися ветерани атомної галузі України та близького зарубіжжя. Від СхідГЗК в зібрання взяли участь ветерани підприємства, члени УкрЯТ та СВАЕПУ С.О.Безродний, В.В.Давидов, І.К.Седлер.
Відкриваючи конференцію, Президент УкрЯТ Григорій Муляр відмітив, що в залі присутні досвідчені спеціалісти ядерної галузі, які в сумі мають більше 500 років експлуатаційного досвіду. І цим досвідом треба обов’язково скористатися і знайти оптимальні шляхи його ефективного запровадження в роботі.
В перший пленарний день представники експертних та ветеранських організацій виступали з доповідями, присвяченими культурі безпеки експлуатації АЕС, актуальним питанням розвитку атомної енергетики і промисловості України, а також обмінювалися думками відносно пошуку ефективних механізмів передачі досвіду і ядерних знань новим поколінням атомників. В ході доповідей і дискусій особливо актуальною була проблематика розвитку урановидобувної галузі України, як необхідної умови для забезпечення сировиною вітчизняної атомної енергетики.
Наступний день розпочався з відвідин міського музею, експозиції якого присвячені не тільки Славутичу, а й історії Прип’яті, Чорнобильській трагедії. Більшість присутніх ветеранів були безпосередніми учасниками подій на ЧАЕС, вони обмінювалися спогадами, впізнавали на фото своїх друзів і близьких. Далі учасників конференції очікувала поїздка до Прип’яті. Затамувавши подих проїздили вони вулицями мертвого міста, багато хто – повз свої рідні будинки, які залишили 33 роки тому. Потім була Чорнобильська АЕС, об’єкт «Укриття» - потужний конфаймент, і, нарешті, майданчик Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) для АЕС України. Об’єкт вразив усіх своєю масштабністю і високотехнологічністю. Майданчик сховища розташований в 1-й радіаційно-режимній зоні ЧАЕС, роботи на об’єкті йдуть на повну потужність. Їх будівельна готовність вийшла на фінішну пряму і складає 92-96%. Проектна потужність ЦСВЯП розрахована на 458 контейнерів, які можуть вмістити в себе 16529 відпрацьованих ядерних збірок.
Дещо втомлені, але переповнені враженнями від зустрічі, спілкування та побаченого, ветерани роз’їхалися по своїх містах, з надією, що їх знання та досвід ще будуть затребувані сьогоднішнім поколінням працівників ядерної галузі України.
Ветерани СхідГЗК висловлюють велику вдячність Українському ядерному товариству в особі Президента Г.Н.Муляра, за чудову підготовку і проведення конференції, а керівництву ДП «СхідГЗК» - за забезпечення участі в ній ветеранів підприємства.
За дорученням учасників поїздки підготувала Тетяна Гожуляніна.